Kołdra obciążeniowa – dla kogo jest przeznaczona?


Terminy „kołdra obciążeniowa” i „kołdra sensoryczna” należy traktować jako synonimy. Pierwszy odnosi się do wagi, drugi zaś do zmysłów, które są pobudzane. Obie nazwy są jak najbardziej poprawne, ponieważ kołdra swym ciężarem wywiera nacisk na ciało, a ten wpływa na receptory odpowiedzialne za czucie.

Potrzeba odczuwania nacisku na ciało najczęściej występuje u osób, które cierpią na nadwrażliwość i zaburzenia percepcji dotykowej. Do tej grupy można zaliczyć osoby z autyzmem, osoby z ADHD, osoby z zespołem Aspergera albo Tourette’a. Nacisk na ciało także korzystnie wpływa na osoby z podwyższonym poziomem stresu czy zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Pozytywne działanie kołder obciążeniowych zaobserwowano także u osób z depresją.

Kołdra obciążeniowa – odpoczynek w nocy, relaks w ciągu dnia

Rodzice dzieci z zaburzeniami rozwoju psychomotorycznego wskazują, że poprawę jakości snu u swoich pociech zaobserwowały niemal natychmiast po zakupie i zastosowaniu kołdry obciążeniowej. Dzieci szybciej zasypiały, spały dłużej bez jakiś większych przerw lub ilość tych przerw była ograniczona. Warto pamiętać, że: korzystny efekt można osiągnąć już przy 20-30 minutach spania pod kołdra obciążeniową .

Poprawa jakości snu to jednak niejedyna korzyść, jaką zapewnia kołdra obciążeniowa. Nacisk powodowany przez kołdrę zwiększa wydzielanie tzw. hormonu szczęścia – serotoniny, której naturalny poziom jest szczególnie niski u osób z zaburzeniami psychomotorycznymi. Poziom serotoniny ma wpływ na nasze ogólne samopoczucie. Jej optymalne stężenie pozwala cieszyć się dobrym humorem każdego dnia.

Kołdra obciążeniowa pozwala zachować równowagę psychiczną oraz poprawia zdolność koncentracji. Użytkownicy wskazują na jej dobroczynny wpływ w dniach, kiedy świat postrzegamy w czarnych kolorach, jesteśmy rozdrażnieni i niespokojni. Wystarczy krótki odpoczynek pod kołdrą sensoryczną, aby znów spojrzeć na życie nieco bardziej pozytywnie i z optymizmem myśleć o kolejnych wyzwaniach zawodowych czy rodzinnych.

Kołdry obciążeniowe w terapii sensorycznej

Kołdry, kamizelki czy kołnierze obciążeniowe mogą być z powodzeniem stosowane podczas terapii zajęciowej z osobami z zaburzeniami integracji sensorycznej. Poprzez głęboki nacisk wywierany na mięśnie, ścięgna i stawy korzystnie wpływają na poprawę interpretacji i przetwarzania impulsów czuciowych przez ośrodkowy układ nerwowy.

Kołdry obciążeniowe stały się nieocenionym narzędziem wykorzystywanym podczas różnego rodzaju terapii w szkołach, ośrodkach specjalistycznych, poradniach i klinikach. O skuteczności kołder powszechnie wypowiadają się nie tylko terapeuci, ale także rodzice. To oni obserwują swoje dzieci na co dzień i mogą najwięcej powiedzieć o korzyściach płynących z używania kołder sensorycznych. Zgodnie przyznają, że na efekty w postaci poprawy świadomości ciała, spokoju ducha i ogólnej poprawy samopoczucia nie trzeba długo czekać.

Kołdra obciążeniowa ma korzystny wpływ na dzieci, które:

  • Mają problemy z zasypianiem,
  • Są nieustannie niespokojne (nie mogą usiedzieć w miejscu),
  • Są głośne, niesforne i agresywne (szczególnie w miejscach publicznych),
  • Szukają wrażeń dotykowych poprzez natrętne dotykanie innych osób lub przedmiotów,
  • Cierpią na brak koncentracji,
  • Mają problem z rozwiązywaniem zadań jedno po drugim.

Młodzież i dorośli, którzy miewają podobne problemy, mogą także skorzystać z terapeutycznych właściwości kołder obciążeniowych.

BalanceBlankets™ – lepsza jakość snu!

Jak wynika z samej nazwy, terapeutyczne właściwości kołdry obciążeniowej wynikają z jej wagi. Trzeba jednak pamiętać, że waga kołdry musi być każdorazowo dopasowana do indywidualnych cech użytkownika: wagi i wzrostu. Aby wzmocnić jej siłę działania, producent zadbał nawet o najmniejsze szczegóły i elementy. Wszystko zostało w taki sposób zaprojektowane i uszyte, aby kołdra poza walorami czysto terapeutycznymi była estetyczna, miła w dotyku i przyjemna w codziennym użytkowaniu. Wierzymy, że to się udało i użytkownicy sięgają po nią z przyjemnością.

Kołdry obciążeniowe produkowane są ręcznie. Każda kołdra jest szyta na miarę według indywidualnych parametrów. Naszym priorytetem jest jakość. Dzięki ręcznej produkcji i zastosowaniu sprawdzonych surowców i materiałów kołdra może służyć użytkownikom przez długi czas bez utraty walorów terapeutycznych. Jesteśmy przekonani, że nasze kołdry szczególnie docenią osoby z zaburzeniami integracji sensorycznej, ponieważ dużo uwagi poświęciliśmy znalezieniu odpowiedniej struktury i kolorystyki – cech pasujących idealnie do ich wrażliwości.

BalanceBlanket™ – estetyka kołder obciążeniowych

Większość osób preferuje jasne poszewki na kołdry. Uważają, że ciemny kolor poszewek przytłacza, wprowadzając pewien niekorzystny nastrój i klimat w sypialni. Jeśli zaś chodzi o strukturę materiału, to poszewka przede wszystkim musi być miła w dotyku. To najczęstszy wybór naszych klientów. Dużym uznaniem cieszą się także tkaniny gładkie i śliskie, które w dotyku przypominają alabaster. Najrzadziej wybierane są, co nie powinno nikogo dziwić, tkaniny szorstkie. Zdecydowana większość osób kupujących w naszym sklepie woli, aby materiał współgrał z ich ciałem.

Naszym celem jest dostarczanie kołder obciążeniowych jak najbardziej odpowiadających indywidualnym preferencjom, dlatego nie kierujemy się statystykami i preferencjami tzw. przeciętnego klienta. Nasza oferta jest elastyczna i dopasowana do jasno sprecyzowanych oczekiwań użytkowników. Staramy się także, aby kołdry obciążeniowe nie wyglądały jak zwykłe produkty medyczne, po które sięgamy tylko z uwagi na zalecenia lekarzy. Pragniemy i pracujemy nad tym aspektem nieustannie, aby nasze kołdry wyglądały ładnie, a wszelkie elementy wykończeniowe były zgodne z najnowszymi trendami krawieckimi. W produkcji wykorzystujemy wyłącznie atestowane tkaniny najwyższej jakości, co sprawia, że kołdry są przewiewne, hipoalergiczne i miłe dla skóry. W naszej ofercie klienci znajdą kołdry zarówno z nowoczesnymi, jak i klasycznymi wzorami. Chcemy, aby każdy mógł wybrać odpowiedni deseń materiału, tak aby pasował do wystroju jego mieszkania czy sypialni. W ofercie dla dzieci znajdą Państwo różne motywy kolorystyczne, które z pewnością spodobają się najmłodszym.

Wypełnienie

Wypełnienie, choć nie widoczne na co dzień, stanowi najważniejszy element kołdry obciążeniowej. Wypełnienie Balance Blankets™ składa się z hipoalergicznych, równej wielkości szklanych mikrokulek, które są równomiernie rozmieszczone w środku kołdry. Wypełnienie jest wykonane w taki sposób, że kołderkę można spokojnie prać. Można wręcz powiedzieć, że kołdrę obciążeniową można prać nie tylko ręczne, ale także w pralce (jeśli takiej możliwości nie wykluczył producent) lub czyścić ją w pralni chemicznej.

Sposób produkcji kołdry obciążeniowej

Przed przystąpieniem do szycia, musimy poznać indywidualne wymiary klienta, wagę i wzrost. Powszechnie przyjmuje się, że waga kołdry powinna wynosić 10% masy ciała, a jej długość powinna być 20 cm dłuższa od wzrostu użytkownika. W aspekcie wagi i długości zawsze warto skonsultować się z terapeutą lub naszym centrum obsługi klienta. Przy produkcji staramy się czerpać tylko z najlepszych i sprawdzonych wzorców. Dzięki temu nasze kołdry odznaczają się wyjątkową wytrzymałością i odpornością na trudy codziennego użytkowania.

Pierwszy krok w kierunku spokoju

Większość naszych klientów korzysta z kołder obciążeniowych regularnie i śpi pod nimi niemal codziennie. Niektórzy zaś korzystają z nich tylko w sytuacjach kryzysowych. Czasem wystarczy krótka drzemka, aby odczuć terapeutyczną moc kołdry. Dzięki niej można się lepiej poczuć, uspokoić i zrelaksować po całym dniu. Kołdry obciążeniowe doskonale sprawdzają się także w chwilach, kiedy z uwagi na różne sytuacje mamy problemy z zasypianiem. Wtedy kołderka pozwoli nam nie tylko szybciej zasnąć, ale także przespać bez przerw całą noc.

Kołdry obciążeniowe powszechnie polecane są przez terapeutów dzieciom z autyzmem. Doskonale sprawdzają się podczas terapii integracji sensorycznej. Kołdry obciążeniowe to już sprawdzony produkt w tym zakresie.

Kołdry były wielokrotnie testowane, a wyniki zawsze wskazywały na ich drogocenny wpływ na rozwój. W żadnym badaniu nie odnotowano negatywnych skutków. Wręcz przeciwnie – jakość życia osób z zaburzeniami integracji sensorycznej ulegała zawsze poprawie. Kołdry obciążeniowe to absolutnie bezpieczny i skuteczny produkt, który nie tylko zapewnia ulgę w sytuacjach kryzysowych, ale może być także stosowany profilaktycznie. Kup kołdrę obciążeniową i utrzymaj psychiczną równowagę.

Zobacz kołdry obciażeniowe


Dodaj komentarz


Należy pamiętać, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem