Kołdry obciążeniowe Balance® pomagają przy ADHD i ADD
← Przeczytaj więcej o zaletach kołder obciążeniowych
Kołdry obciążeniowe nie tylko poprawiają komfort snu, ale także pomagają przy takich schorzeniach, jak ADHD czy ADD. Zobacz, czym są te zaburzenia i w jaki sposób kołdry obciążeniowe mogą przynieść ulgę przy tego rodzaju chorobach.
ADHD i ADD
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) można zaobserwować już przed piątym rokiem życia. O ADHD w ostatnim czasie jest dosyć głośno, choć w rzeczywistości problem ten występuje u 4-8% dzieci w wieku wczesnoszkolnym, znacznie częściej u chłopców niż u dziewczynek. I choć problem zanika wraz z wiekiem, to niektóre elementy choroby mogą się utrzymywać nawet w wieku dorosłym. Wśród przyczyn ADHD wymienia się kilka czynników: predyspozycje genetyczne (gen kodujący receptor D4 i D5), mała aktywność dopaminy w strukturach mezolimbicznych i korowych, urazy w ciąży, mała waga urodzeniowa, niedotlenienie dziecka podczas porodu, osłabione procesy hamowania neuronalnego, zatrucia metalami ciężkimi, uszkodzenie centralnego układu nerwowego, palenie papierosów w ciąży czy urazy głowy. ADHD objawia się najczęściej zaburzeniami uwagi i koncentracji, porywczości czy nadmiernej ruchliwości. Problem ADD (Attention Deficit Disorder), w przeciwieństwie do ADHD dotyczy bardziej zaburzeń koncentracji niż zaburzeń ruchowych.
Kołdra obciążeniowa receptą na bezsenność przy ADHD/ADD
Dzieci z tymi zaburzeniami mają problemy nie tylko z edukacją, ale także i ze snem. Trudno im nie tylko zasnąć, ale i dobrze się wyspać. Brak wystarczającej dawki snu powoduje rozdrażnienie, które nie pozwala się im dobrze zrelaksować po szkole czy zabawie. Aktualnie istnieje wiele terapii i leków w tych zaburzeniach mających na celu poprawę jakości snu. Jeśli chodzi o naturalne sposoby terapii, to w pierwszej kolejności należy wymienić kołdry obciążeniowe. Dzięki nim można znacząco poprawić jakość snu, a co za tym i idzie, stan innych parametrów. Dzieci z ADHD/ADD po całej nocy przespanej pod kołdrą obciążeniową czują się nie tylko wyspane i wypoczęte, ale także rozluźnione i zrelaksowane. Ciało podczas snu pod kołdrą obciążeniową jest bardziej odczuwalne, dziecko może je lepiej kontrolować. To bardzo istotny czynnik, zwłaszcza u dzieci z ADHD, które w ciągu dnia były duchem i ciałem nieobecne. Wydzielający się podczas snu hormon snu (serotonina) odpowiada za odprężenie ciała i umysłu. Z kolei melatonina, której wydzielanie powoduje kołdra obciążeniowa, pomaga szybciej zasnąć. Kołdra obciążeniowa u dzieci z ADHD podczas snu pomaga rozluźnić mięśnie i uspokoić układ nerwowy. Dzięki temu organizm może się lepiej zregenerować i pozbyć nadmiaru stresu.
Podsumowanie
Kołdry obciążeniowe pomagają dzieciom z ADHD/ADD nie tylko lepiej się wyspać, ale także zrelaksować po wyczerpującym dniu. Skutecznie przeciwdziałają nadmiernej pobudliwości oraz pozwalają zachować równowagę psychiczną w ciągu dnia.