Katharina Meier-Batrakow - Wypowiedź eksperta

← Wróć do artukułów
Katharina Meier-Batrakow

Katharina Meier-BatrakowPsycholog i Psychoterapeutka Dzieci i Młodzieży

„Przytulanie kogoś by go pocieszyć, tulenie dziecka aby je uspokoić – to sprawdzone metody by zmniejszyć stres.”

Jak wpadła Pani na pomysł stosowania kołder terapeutycznych?

Podczas pracy w poradni psychiatrii dzieci i młodzieży obserwowałam stosowanie kołder obciążeniowe u dzieci z różnymi chorobami psychicznymi i nadmiarem stresu. Kołdry były tam wykorzystywane m.in. w ramach terapii zajęciowej (element koncepcji leczenia) lub w codziennym życiu pacjentów.

Dzięki wskazówkom i odrobinie „praktyki”, dzieci mogą skorzystać z uspokajającego i odprężającego działania kołder terapeutycznych i używać ich np. w sytuacjach dużego napięcia.

Co Pani myśli o korzystaniu z kołdry obciążeniowej?

Po urodzeniu naszej córki, przez kilka miesięcy mieliśmy z meżęm wiele nieprzespanych nocy. Kiedy sen naszej córki się unormował, natomiast mój sen cały czas był niespokojny - tak jakby moje ciało było nadal „napięte” i „w gotowości”. Proces powrotu do spokojnego snu trwa do dziś: czuję i widzę (poprzez aplikacje śledzące sen), że wciąż dużo śpię snem płytkim i często się na krótko budzę. W rezultacie rano często nie jestem wyspana. Dzięki kołdrom obciążeniowym zauważyłam poprawę już po 3 tygodniach. Mam więcej spokojnego głębokiego snu i ogólnie krócej jestem w fazie czuwania. Oczywiście nie stało się to z dnia na dzień – zajęło mi też kilka dni, aby przyzwyczaić siebie i swoje ciało do ciężaru. W międzyczasie „kłócimy się” z mężem o to, komu dzisiaj wolno spać pod kołdrą obciążeniową.

Moja córka również posiada swoją kołdrę obciążeniową. Po pierwsze uważa, że motywy poszewek są naprawdę świetne i od samego początku pokochała swoją kołdrę. Nie przeszkadzała jej dodatkowa waga i nazwała swoją kołdrę „kołdrą do przytulania”. To, co uważam za interesujące, to fakt, że najwyraźniej postrzega dodatkową wagę jako „przytulankę”. Mam wrażenie, że przy pomocy kołdry i odpowiedniego rytuału zasypiania, może się zrelaksować i już tak bardzo nie wierci się, co ułatwia jej zasypianie. Już jako niemowlę zawsze była zawinięta, co jest prawdopodobnie jest podobnym efektem jak u „dużych dzieci”.

Jak Pani uważa, w których obszarach medycyny warto stosować kołdry obciążeniowych? Gdzie z powodzeniem używane są już kołdry terapeutyczne? A gdzie jeszcze widzi Pani potencjał / potrzebę?

Moim zdaniem zastosowanie kołder terapeutycznych jest możliwe na wiele różnych sposobów. W każdym przedziale wiekowym, już od wczesnego dziecieństwa. Żyjemy w świecie z wieloma bodźcami, wszystko porusza się szybko i często wiąże się ze stresem i presją. Zaczyna się to również od małych dzieci w szkole podstawowej, a nawet w przedszkolu. Tutaj wiele osób korzysta z chwil spokoju w ciągu dnia i spokojnego snu.

Dlatego widzę zastosowanie kołder obciążeniowych nie tylko w obszarze klinicznym, na przykład w poradniach dziecięcych, gabinetach terapeutycznych, placówkach opiekuńczych, ale istnieje również potencjał w obszarze subklinicznym i profilaktycznym. Mam na myśli ludzi, którzy mają trudności z zasypianiem i przesypianiem nocy i/lub osoby narażone na niepokój zarówno w pracy jak i życiu osobistym. Uporczywy stres i zły sen są znanymi czynnikami ryzyka chorób fizycznych i psychicznych.

I oczywiście, jak na moim przykładzie, rodzice którzy po długiej „fazie stresu” chcą wrócić do coraz głębszego snu. Dłuższa faza z małą ilością snu to po prostu stres fizyczny i należy sobie z nim najpierw poradzić.

Oczywiście ważne jest, aby nie traktować kołdry terapeutycznej jako „panaceum” - stałe dopasowywanie stylu życia jest również ważne, jeśli jesteś w dużym stresie i masz problemy ze snem. A jednak kołdra terapeutyczna może przyczynić się do „terapii” i być budulcem do podniesienia jakości życia.

Jaki jest Twój wniosek z osobistego i medycznego punktu widzenia?

Zwłaszcza w obecnych czasach związanych z koronawirusem kontakt fizyczny między ludźmi jest jeszcze bardziej ograniczony niż ma to miejsce w nowoczesnym świecie. Nie należy jednak zapominać, że nasza skóra i układ nerwowy mogą bardzo pozytywnie reagować na kontakt fizyczny w sytuacjach stresowych. Przytulanie kogoś lub trzymanie go za rękę, gdy potrzebuje pocieszenia, trzymanie dziecka, aby je uspokoić - to wypróbowane i prawdziwe sposoby na zmniejszenie stresu. Kołdra terapeutyczna symuluje między innymi to fizyczne doznanie i jest zalecana zarówno do użytku medycznego / terapeutycznego, jak i prywatnego ze względu na ten efekt. Ponadto kołdry obciążeniowe można dostosować za pomocą różnych opcji wagi, rozmiarów i wzorów. Do użytku prywatnego w domu, jak również w szpitalach, placówkach opiekuńczych i praktykach terapeutycznych istnieją modele, które mogą przyczynić się do poprawy samopoczucia.

Przejdź do kołder obciążeniowych