Bądź świadoma nie tylko w październiku!Matki, żony, partnerki, siostry, przyjaciółki - kobiety. To one dbają o ognisko domowe, pomagają rozwiązywać problemy, są blisko i dają to, co mają w sobie najpiękniejszego. Dbają o innych, ale czy potrafią zatroszczyć się o siebie? Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. W mediach pojawia się wiele informacji na temat tego najczęściej występującego na świecie nowotworu. Co możesz zrobić, by uniknąć zachorowania? Jaki styl życia wybrać, aby dbać o swoje zdrowie? A przede wszystkim, jak się badać? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

Profilaktyka

Kiedy ostatni raz się badałaś? To pytanie powinna zadać sobie każda kobieta. Jeśli jesteś mężczyzną, który ma obok siebie matkę, żonę, partnerkę, siostrę lub inną ważną osobę dla swojego serca, również powinieneś o to zapytać. Troska o siebie i o bliskich sprawi, że długo będziemy mogli cieszyć się wspólnie spędzonym czasem. Profilaktyka daje możliwość wczesnej diagnozy różnych chorób, w tym nowotworu, i jest szansą na pełne wyzdrowienie. Dlatego zanotuj w kalendarzu kilka cennych informacji.

Każda miesiączkująca kobieta powinna wykonywać raz w miesiącu samobadanie, a przynajmniej raz w roku USG piersi. Najlepszym czasem jest 7-10 dnia od początku miesiączki, gdyż wtedy piersi nie są już tkliwe i nabrzmiałe. Jak to zrobić? Badanie możesz wykonać pod prysznicem, jednak najlepiej je wykonywać przed lustrem. Stań nago przodem do swojego odbicia z opuszczonymi ramionami i oceń kształt i wielkość piersi. Następnie unieś ręce i naprzemiennie jedną dłonią zbadaj pachy oraz wielkość węzłów chłonnych. Dopiero teraz przejdź do sprawdzania stanu swoich piersi. Wykonuj ruchy góra – dół, a następnie koliste. Całość powtórz w pozycji leżącej. Jeśli wyczujesz jakieś guzki, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

Różowa wstążeczka

Różowa wstążeczka jest symbolem międzynarodowym, który oznacza walkę z rakiem piersi. Noszenie jej czy wspieranie instytucji, które propagują zdrowy styl życia, przyczynia się do zwiększania świadomości wśród ludzi oraz pokazuje nasze wsparcie dla osób chorych. Biorąc udział w akcjach charytatywnych, wspierasz potrzebujących i dajesz szansę na normalne życie wielu ludziom. Różowy październik jest też czasem, w którym warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia i wprowadzić zmiany na lepsze.

Oczywiście istnieją czynniki ryzyka, na które nie mamy wpływu. Są to geny, hormony i wiek. Jeśli ktoś z Twojej najbliższej rodziny chorował na raka piersi, musisz badać się regularnie, podobnie jeśli jesteś w terapii hormonalnej lub szybko przeszłaś menopauzę. Są jednak takie aspekty naszego życia, na które mamy realny wpływ, a które mogą przyczyniać się do zachorowania. To przede wszystkim nasz styl życia! Regularna aktywność fizyczna, rezygnacja z częstego picia alkoholu, zdrowa dieta, unikanie stresu i odpowiednia ilość snu pozwolą nam uniknąć zapadania na różne choroby, w tym na nowotwór. Już dzisiaj wprowadź jedną zmianę w swoim życiu i zacznij swoją drogę ku zdrowiu!

Zmiany na lepsze

Coroczne badanie piersi (u kobiet do 50. roku życia – USG, od 50-69. roku życia mammografia) wpisz do swojego kalendarza. Dodatkowo pamiętaj o comiesięcznym samobadaniu (zajmuje 10 minut!), ponadto możesz poprosić lekarza rodzinnego lub ginekologa podczas wizyty o kontrolę Twoich piersi. Wprowadzenie takich regularnych i systematycznych badań sprawi, że poczujesz się bezpieczniej.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany – w wyglądzie piersi (znaczna różnica w wielkości jednej z nich), kolorze skóry, sączący się płyn z brodawki czy wyczujesz guzki – niezwłocznie skontaktuj się ze specjalistą w celu dalszej diagnostyki. Ponadto wprowadź zmiany w swoim stylu życia! Odpoczywaj, unikaj stresu, śpij, odżywiaj się zdrowo – Twoje ciało Ci za to podziękuje.

Zobacz kołdry obciażeniowe


Dodaj komentarz


Należy pamiętać, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem