Bezsenność pogarsza relacje w związku


Brak snu lub jego niewystarczająca ilość mają niekorzystny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale także na relacje w związku. Problem bezsenności odciska swe piętno na prawie co drugim związku. Pary, w których nić porozumienia słabnie, zanim zaczną poszukiwać przyczyn problemów, powinny przyjrzeć się jakości snu.

Bezsenność a związek

Potrzeba snu jest jedną z najważniejszych potrzeb w życiu człowieka. Deficyty w tym zakresie mają negatywny wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i relacje międzyludzkie – zwłaszcza te z najbliższymi. Wydawać by się mogło (tak zresztą powszechnie sądzi większość), że bezsenność jest najczęściej efektem problemów w związku, utraty partnera lub trudnego rozstania. Badania pokazują, że jest zupełnie odwrotnie. Brak odpowiedniej dawki snu jest destrukcyjny dla związku. Psychologowie Amie Gordon i Dr Serena Chen z University of California w Berkeley odkryli, że ludzie są znacznie bardziej narażeni na konflikty w związku, gdy mają problem ze snem. Okazuje się, że największe kłótnie są efektem braku snu przynajmniej jednego z partnerów. Od jakości snu zależy zdolność do unikania konfliktów i radzenia sobie z nimi. Po bezsennej nocy będziemy mniej chętni do kompromisu z naszym partnerem. Wspomniani badacze przebadali ponad 100 par, które były ze sobą średnio dwa lata. Zbadano poziom lęku i nastrojów depresyjnych oraz jakość snu. Wyniki pokazały, że po nieprzespanej nocy tracimy kontrolę nad emocjami i nie potrafimy ich poprawnie rozpoznawać u partnera. Tracimy również dystans do sytuacji. Badacze wskazują, że przedłużająca się bezsenność jest zagrożeniem dla związku. Relacje, w których jeden z partnerów miewa problemy z bezsennością, są narażone na rozpad. Znacznie częściej pojawiają się w nich uczucia wrogości lub obojętności. Rozmowy o rozstaniu występują w nich na porządku dziennym.

Mniejsza wrażliwość

Brak snu utrudnia wyrażanie wdzięczności partnerowi. Podczas przywoływanego powyżej badania uczestnicy zostali poproszeni o zapisanie swoich refleksji dotyczących wczesnego budzenia się i trudności z zasypianiem. Następnie polecono im wykonanie kilku zadań. Osoby, które były niewystarczająco wyspane, miały problem z docenieniem wysiłków swojego partnera. Nie potrafiły też okazywać zainteresowania jego uczuciami i doznaniami. Wyniki badań jednoznacznie pokazały, że brak snu wpływa na naszą emocjonalność – jesteśmy obojętni na problemy innych i samolubni. Trudno nam nawet uwierzyć w prawdziwe powody zachowania partnera. Nie będziemy chcieli przyjąć na przykład do wiadomości, że jego spóźnienie jest wynikiem awarii metra. Będziemy nieufni, będziemy starać się wmówić partnerowi złe intencje. Tak postawa nie sprzyja kompromisowi potrzebnemu w związkach.

Utrata kontroli

Związek pomiędzy brakiem snu a jakością relacji przebadali także naukowcy z University of Florida. Przeanalizowali oni 68 małżeństw i związków partnerskich. Każda z par musiała podać liczbę godzin przespanych w tygodniu i wypełnić dwie ankiety. Pierwsza dotyczyła ogólnych zagadnień dotyczących satysfakcji z relacji, druga zaś zawierała szczegółowe pytania dotyczące podziału obowiązków domowych, ilości czasu spędzanego razem czy rozwiązywania konfliktów. Wyniki były zaskakujące nawet dla samych respondentów. 33% par, które miały problemy ze snem, miały większe problemy w związku niż pozostałe. Sen odpowiada za utrzymanie równowagi emocjonalnej na odpowiednim poziomie. Gdy wkrada się do naszego życia bezsenność, stajemy się nerwowi i pojawiają się problemy z kontrolowaniem emocji.

Tempo życia

Szybki i intensywny styl życia współczesnego społeczeństwa, zwłaszcza u ludzi młodych, jest jednym z czynników mających bezpośredni wpływ na jakość snu. Nieustanny stres w pracy, ogromna liczba obowiązków, chęć przodowania w wyścigu konsumpcyjnym sprawiają, że coraz częściej mamy problemy nie tylko z zasypianiem, ale także z wysypianiem się. Nasz sen jest krótki i wielokrotnie przerywany. Nie bez znaczenia dla jakości snu jest także ogromna ilość bodźców, które docierają do naszego mózgu. Ekrany emitujące reklamy są niemal wszędzie – od autobusów, poprzez poczekalnie w ośrodkach zdrowia, na toaletach publicznych kończąc. Coraz trudniej nam się uwolnić od nowoczesnych technologii, a od tego zależy nasza kondycja psychiczna. Musimy się nauczyć rozsądnie korzystać z osiągnięć techniki. Słuchajmy naszego organizmu – on wie najlepiej, co jest dla nas najlepsze. Nie bez znaczenia dla jakości snu jest także bliskość drugiej osoby – brak czułości, dotyku, a czasem zwykłego objęcia prowadzi do bezsenności.

Pary, którym zależy na dobrych relacjach w związku, powinny wykorzystać wszystkie sposoby, aby pozbyć się problemów ze snem. Kołdra obciążeniowa, choć często niedoceniana, jest w takim przypadku skutecznym i dobrym rozwiązaniem. Zanim sięgniemy po środki nasenne, może warto wypróbować kołdrę obciążeniową. Poprzez subtelny nacisk na ciało pozwala się naszemu organizmowi wyciszyć i uspokoić przed snem, a przez to szybciej zasnąć i wejść w głęboką fazę snu. Po przespanej nocy wstaniemy wypoczęci i pozytywnie spojrzymy na nasz związek.

Zobacz kołdry obciażeniowe


Dodaj komentarz


Należy pamiętać, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem