Problemy ze snem u dzieci – jak sobie radzić?


problemy ze snem u dzieci

 

Wbrew pozorom dzieci również mają problemy ze snem. Szacuje się, że 20-30% dzieci w wieku od 1 do 3 lat ma problemy z zasypianiem i zdarzają się im wybudzenia w nocy. 15% dzieci w wieku 4-10 lat niechętnie kładzie się spać, a 9-13% nastolatków cierpi na bezsenność przewlekłą. Zobacz, jakie konsekwencje zdrowotne powoduje u dzieci bezsenność oraz jak sobie radzić z problemami ze snem u dzieci.

Rodzaje bezsenności u dzieci

Podobnie jak u dorosłych, u dzieci można wyróżnić bezsenność przewlekłą, krótkotrwałą oraz inną. O bezsenności przewlekłej możemy mówić, gdy dziecko ma trudności z zaśnięciem i utrzymaniem ciągłości snu, zbyt wcześnie wstaje, stawia opór przed położeniem się spać o określonej godzinie. Dodatkowo ma jeden z objawów będących następstwem problemów ze snem: zmęczenie, pogorszenie koncentracji uwagi i pamięci, pogorszenie funkcjonowania społecznego (w rodzinie, w szkole), zaburzenia nastroju, zwiększona drażliwość, senność w trakcie dnia, zaburzenia zachowania (nadaktywność, impulsywność, agresja). Zaburzenia tego rodzaju muszą występować przynajmniej trzy razy w tygodniu przez co najmniej trzy tygodnie, by można było mówić o bezsenności.

Powody bezsenności u dzieci

Najczęściej obserwowana u dzieci jest tzw. bezsenność behawioralna. Dotyczy ona 10-30% dzieci w wieku przedszkolnym i 15% w wieku wczesnoszkolnym. Można wyróżnić w tym zakresie bezsenność wynikającą ze złych nawyków spania. Z kolei u dzieci w wieku szkolnym, a także u nastolatków, częściej mamy do czynienia z bezsennością psychofizjologiczną (podobnie jak u dorosłych). Do najczęstszych powodów bezsenności u dzieci można zaliczyć: pierwotne zaburzenia snu (zespół niespokojnych nóg, zaburzenia oddychania w czasie snu), choroby somatyczne (kolka, refluks, dolegliwości bólowe, infekcje, ząbkowanie), zaburzenia psychiczne (zaburzenia lękowe, depresja), neurologiczne (padaczka), a także stosowane leki i substancje. Problemy ze snem mogą się także pojawiać w przełomowych momentach życia dziecka (np. kiedy zaczyna chodzić). Bezsenność o podłożu behawioralnym objawia się trudnościami w zaśnięciu, wydłużonym czasem zasypiania, odwlekaniem godziny położenia się do snu, a nawet znacznym oporem przed snem i przedłużającymi się wybudzeniami w nocy.

Konsekwencje bezsenności u dzieci

Bezsenność u dzieci ma negatywny wpływ na ich zdrowie i całą rodzinę. U dzieci mających problemy ze snem można zaobserwować rozdrażnienie, pobudzenie psychoruchowe, pogorszenie koncentracji, problemy z utrzymaniem uwagi. Warto także pamiętać, że jeśli dziecko cierpi na bezsenność, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że problem ten wystąpi także w wieku dorosłym, co wynika z badań. Dzieci niewyspane czują się stale zmęczone, czego konsekwencją są słabe wyniki w nauce. Rozdrażnienie i huśtawki nastrojów mogą prowadzić wprost do depresji w wieku nastoletnim. U dzieci z problemami ze snem często pojawiają się lęki nocne (dzieci siadają i zaczynają płakać lub krzyczeć). Oczywiście lęki nocne nie muszą być zawsze efektem problemów psychicznych – mogą być na przykład następstwem traumatycznych wydarzeń (rozwód, śmierć). Nie należy zapominać także o czynnikach genetycznych. Problemy ze snem występują często u dzieci nadpobudliwych (ADHD).

Długotrwała bezsenność u dzieci może prowadzić do wielu schorzeń fizycznych i psychicznych, dlatego trzeba z nią walczyć.

Sposoby radzenia sobie z bezsennością u dzieci

Zanim jednak sami zaczniemy walczyć z bezsennością dzieci, warto problem skonsultować z lekarzem. Może ona być efektem zaburzeń neurologicznych, których sami nie jesteśmy w stanie zdiagnozować i wyleczyć.

Wyeliminowanie problemów ze snem u dzieci nie jest łatwe, aczkolwiek jest możliwe. Warto zastosować się do poniższych zaleceń:

-  Rutyna snu – wprowadź stałą godzinę pójścia do łóżka, ale także wieczornych zabiegów higienicznych (np. mycie zębów).

-  Dieta – lekkostrawna kolacja na pewno pomoże zasnąć.

-  Abstynencja elektroniczna przed snem – żadnych gier i zabaw urządzeniami elektronicznymi przed zaśnięciem.

-  Kładź wcześnie dziecko do snu – dzieci potrzebują około 9-10 godzin snu, dlatego należy je kłaść nieco wcześniej.

-  Ulubiona rzecz – włóż do łóżka dziecka jego ulubioną maskotkę, niech ona zacznie mu się kojarzyć ze snem.

-  Przeczytaj dziecku bajkę – to czas przygotowania do snu i uspokojenia emocji.

-  Stwórz optymalne warunki w sypialni – najlepiej gdy w pokoju jest cicho i ciemno.

-  Unikaj emocji – dziecko musi nauczyć się zasypiać samodzielnie, nawet jeśli wstanie na chwilę po położeniu, to nie reaguje zbyt emocjonalnie.

Kołdra obciążeniowa – sposobem na bezsenności u dzieci

W walce z bezsennością u dziecka warto wykorzystać wszystkie sposoby. Warto przy tym także wypróbować kołdry obciążeniowej. Poprzez delikatny nacisk na ciało pomoże mu się wyciszyć i szybciej zasnąć. Ponadto sen będzie dłuższy i głębszy. To sprawdzony sposób stosowany przez rodziców w wielu krajach. Istnieje możliwość zakupu specjalnej kołdry obciążeniowej dla dzieci we wzory z motywami z bajek. Zanim dziecko przywyknie do spania pod kołdrą obciążeniową, warto je powoli do tego przyzwyczajać poprzez stosowanie kołdry po kilkanaście minut dziennie.

Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoje dziecko może spać pod kołdrą obciążeniową lub nie wiesz, jak ciężar kołdry wybrać, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta: cs@balanceblankets.pl

Zobacz kołdry obciażeniowe


Dodaj komentarz


Należy pamiętać, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem