Czy bezsenność jest dziedziczna?


czy bezsenność jest dziedziczna

Teza o wpływie genów na jakość snu może się wydawać z pozoru niedorzeczna, to jednak znajduje swoje naukowe uzasadnienie. Według badaczy bezsenność ma podłoże genetyczne, odkryli oni aż 7 genów odpowiedzialnych za problemy ze snem.

7 genów bezsenności

Do niedawna w badaniach nad bezsennością skupiano się głównie na czynnikach fizycznych i psychicznych. Jednak odpowiedzi, jakie dostarczały dotychczas prowadzone badania, nie dla wszystkich naukowców były satysfakcjonujące. Międzynarodowy zespół badaczy, którego członkiem był uznany badacz w tym zakresie Van Someren, doszli do wniosku, że problem z bezsennością może wynikać z predyspozycji genetycznych i ekspresji wśród krewnych.

Nasz mózg analogicznie, jak każda maszyna, potrzebuje regularnego odpoczynku. Sen umożliwia regenerację organizmu, tak aby był on zdolny do wytężonej pracy każdego kolejnego dnia. Niestety czasem dochodzi do zakłócenia snu. Naukowcy od dawna poszukiwali przyczyn tych zakłóceń, w końcu doszli do wniosku, że za problemy ze snem odpowiadają geny. Przebadali ponad 113 tys. osób i określili 7 genów odpowiedzialnych za dolegliwości ze snem. Okazało się, że bezsenność należy rozpatrywać poprzez komunikację między neuronami. Niektóre geny ją zakłócają, przez co nie możemy spokojnie zasnąć i przespać co najmniej kilku godzin. Zidentyfikowane geny mogą prowadzić nie tylko do bezsenności, ale także do takich chorób jak depresja, napady lęku czy zaburzenia emocjonalne. Te schorzenia często były uznawane, jako konsekwencje bezsenności. Wyniki badań podważyły tę tezę. Schorzenia te mają wspólnie z bezsennością podłoże genetyczne. A co istotne, mogą za nie odpowiadać mechanizmy biologiczne, które różnią się w zależności od płci. Profesor Eus Van Someren wskazuje, że po 50 roku życia na bezsenność skarżyło się 33 proc. kobiet i nieco mniej bo ok. 24 proc. mężczyzn. Siedem bezsennych genów odpowiada za regulację procesów transkrypcji i egzocytozy, czyli wydalanie substancji z komórki i jednocześnie fuzję cząsteczek z otoczeniem. Uszkodzenie procesu komunikacyjnego neuronów powoduje różnorodne problemy z zasypianiem, wybudzaniem się i całkowitą bezsennością. Jeden ze zidentyfikowanych genów, na przykład MEIS1, został również powiązany z dwoma innymi zaburzeniami snu: PMLD (okresowy ruch kończyn podczas snu) i RLS (zespół niespokojnych nóg). Badanie potwierdza, że ​​warianty genu są zaangażowane we wszystkie trzy zaburzenia snu. Mogą również prowadzić do depresji, lęku i zaburzeń emocjonalnych. Do tej pory podobne problemy postrzegano raczej jako konsekwencje chronicznych problemów ze snem, a nie ich przyczynę.

Bezsenność jest dziedziczna

W opublikowanym artykule w Nature Genetics dowodzą, że problemy ze snem często nie mają podłoża psychologicznego, a rozwiązania problemu trzeba szukać w genach. Odkryli oni aż 7 genów odpowiedzialnych za jakość snu. Ponadto z badania wyszło, że nie tylko płeć predestynuje do bezsenności, przyczyny rodzinne także odgrywają istotną rolę. 51% osób cierpiących na bezsenność miało podobne przypadki u swoich bliskich. Już samo przebywanie z osobami cierpiącymi na bezsenność może prowadzić do tego samego zaburzenia. Inne badanie wykazało, że rodzeństwo mieszkające razem jest podatne na bezsenność. Zdaniem naukowców 37% zaburzeń snu przypisuje się grupom członków rodziny.

Biologia a psychika

I choć najnowsze badania na bezsennością wniosły wiele do wiedzy z zakresu leczenia problemów ze snem, to nie należy pomijać wcześniejszych ustaleń. Nowa teza, mówiąca o wpływie genetyki na bezsenność jest komplementarna wobec poprzednich ustaleń. Warto pamiętać, że wciąż największym czynnikiem mającym wpływ na problemy ze snem jest styl życia. Stres, który jest efektem szybkiego tempa życia i wytężonej pracy generuje olbrzymi stres, który utrudnia nie tylko zasypianie. Do innych przyczyn można zaliczyć zaburzenia somatyczne i psychiczne, nadużywanie alkoholu i narkotyków, problemy zdrowotne i finansowe. Do tego katalogu przyczyn należy także dodać zaburzenia sensoryczne zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Utrudniają one zdolności do prawidłowego postrzegania, rozumienia i analizowania informacji dostarczanych przez nas i otrzymywanych z otoczenia poprzez nasze zmysły. Problemy w tym obszarze objawiają się słabymi zdolnościami motorycznymi i koordynacją, nadpobudliwością lub zmniejszoną aktywnością, trudnościami z koncentracją, bezsennością i wybudzaniem się w nocy.

Zobacz kołdry obciażeniowe


Dodaj komentarz


Należy pamiętać, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem