Czy udowodniono w sposób naukowy skuteczność kołder obciążeniowych.


naukowo udowodniona skuteczność kołder obciążeniowych

Skuteczność kołder obciążeniowych potwierdzają klienci. Wskazują oni, że kiedy zaczęli używać kołdry obciążeniowej, zaczęli dostrzegać pozytywne zmiany we własnym ciele. Zaczynają szybciej zasypiać, lepiej śpią, są bardziej zrelaksowani i wypoczęci. Subiektywne odczucia klientów są tutaj najlepszym wyznacznikiem skuteczności działania naszych kołder obciążeniowych. Jeśli coś może przekonać sceptyków, którzy po raz pierwszy słyszą o kołdrach obciążeniowych, to chyba najlepszym argumentem mogą być opinie innych użytkowników. Mimo że jeszcze nie ma naukowych dowodów potwierdzających skuteczność kołder (na razie, bo sprawa rzetelnych badań w tym zakresie to tylko kwestia czasu), to nie znaczy, że kołdry obciążeniowe nie działają. Liczne testy konsumenckie potwierdzają ich terapeutyczny walor. Trzeba jednak zauważyć, że z powodu braku obiektywnych parametrów (badania nad pomiarem dobrostanu ludzkiego są dopiero w fazie rozwoju), trudno przeprowadzić badania, które by jednoznacznie potwierdzały wpływ kołder obciążeniowych na konkretne schorzenia. Liczne analizy i eksperymenty jednak potwierdzają wskazania dotyczące stosowania kołder obciążeniowych w wielu różnych problemach rozwojowych.

Światełko w tunelu

Najnowsze badania dotyczące skuteczności kołder obciążeniowych dostarczają optymistycznych wniosków. I tak na przykład niedawno badacze z Instytutu w Sztokholmie przebadali wpływ kołder obciążeniowych na bezsenność u 120 osób z takimi zaburzeniami, jak depresja, choroba afektywna dwubiegunowa czy ADHD. Z wyników opublikowanych w 2020 roku wynika, że osoby, które stosowały kołdrę obciążeniową spały lepiej, miały więcej energii w ciągu dnia i były mniej zmęczone niż osoby, które stosowały zwykłą kołdrę. Do pomiaru skuteczności wykorzystano szereg sprawdzonych już w psychologii kwestionariuszy samooceny.

Naukowcy specjalizujący się w neurobiologii klinicznej po 12 miesiącach potwierdzili pozytywny wpływ kołder obciążeniowych na jakość snu badanych. Stwierdzono, że kołder obciążeniowych można bezpiecznie używać przy problemach ze snem u osób z wymienionymi wyżej zaburzeniami. W badanej grupie uległo też zmniejszenie w ciągu dnia takich objawów jak zmęczenie czy stres.

Dlaczego ważne jest, aby naukowo udowodnić skuteczność kołder obciążeniowych?

Choć badania naukowe potwierdzają subiektywne odczucia użytkowników, to nie znaczy jednak, że kołdra obciążeniowa będzie skuteczna we wszystkich przypadkach. Wydaje się, że kolejne badania, które zapewne pojawią się wkrótce (ponieważ ten problem interesuje wielu badaczy) przyniosą terapeutom jeszcze więcej wiedzy dotyczącej wskazań do stosowania kołder obciążeniowych. Jesteśmy także przekonani, że w niedługim czasie kołdry obciążeniowe zostaną uznane za sprawdzone środki medyczne. Dzięki temu będą dofinansowywane przez NFZ, a co za tym idzie – dostępne dla szerszej rzeszy użytkowników.

Zapoznaj się z pełnymi wynikami badania. Na naszej podstronie naukowej znajdziesz także przegląd innych badań dotyczących skuteczności kołder obciążeniowych.

Zobacz kołdry obciażeniowe


Dodaj komentarz


Należy pamiętać, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem