Jak kołdra obciążeniowa może pomóc w depresji?


Kiedy to tylko zły nastrój, a kiedy depresja?

kołdra obciążeniowa na depresję

Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju, ale poważnym zaburzeniem. Bardzo często w przypadku okresowego tzw. dołka psychicznego objawiającego się apatią, negatywnymi myślami czy zaburzeniami snu, wynikającego z różnego rodzaju traumatycznych i trudnych sytuacji życiowych, mylnie mówi się o depresji. Taką diagnozę jednak może postawić jedynie lekarz. Ponadto jest ona prawidłowa w przypadku, kiedy te dolegliwości nie chcą po jakimś czasie ustąpić. Zgodnie z danymi Institute for Health Metrics and Evaluation w Polsce w 2017 r. na depresję chorowało 1 mln osób, a zaburzenia dwubiegunowe miało 288 tys. osób. I choć Polska na tle Europy nie wypada najgorzej (2,8% w Polsce wobec 4,2% w UE chorych na depresję), to jest to poważny problem.

Jak ważna jest pomoc z zewnątrz w depresji?

Depresja polega na zaburzeniach nastroju (smutek, utrata przyjemności, pesymistyczne spojrzenie na świat i siebie samego). O depresji można tylko mówić, jeśli taki stan trwa ponad dwa tygodnie i ma znaczący wpływ na codzienne życie (trudności ze snem, zaburzenia apetytu i popędu seksualnego, utrata sprawności intelektualnej, chęć izolacji). Depresja jest poważnym schorzeniem, z którym nie sposób sobie poradzić przy pomocy drobnych przyjemności – a takie rady zwykle otrzymują ludzie chorzy od innych. Osoby z depresją często nie są traktowane poważnie, a ich dolegliwości bagatelizuje się, natomiast ich samych spycha na margines właśnie wtedy, kiedy najbardziej potrzebne im jest wsparcie rodziny i znajomych. Ludziom z depresją można dzisiaj pomóc – medycyna nie stoi tutaj na straconej pozycji. Istnieje wiele sposobów na wyjście z depresji (psychoterapia, farmakologia).

Czy kołdry obciążeniową mogę pomóc w leczeniu depresji?

Depresji najczęściej towarzyszy wiele schorzeń, które mogą z kolei powodować problemy ze snem. Osoby w depresji wpadają w błędne koło – bezsenność potęguje inne dolegliwości, a te jeszcze bardziej utrudniają zasypianie. Bez pomocy z zewnątrz trudno się wyrwać z tej matni. Kołdry obciążeniowe mogą być pomocne w depresji. Ich korzystny wpływ na zasypianie i sen ma tutaj drogocenne znaczenie. Dzięki kołdrze obciążeniowej człowiek z depresją może się lepiej wyspać, a odpowiednia dawka snu w tym schorzeniu to rzecz kluczowa i nie do przeceniania. Kołdra obciążeniowa w przypadku osób z depresją może przyczynić się do zwiększenia ich aktywności dzięki poprawie jakości snu. Sen daje energię do życia, a tej ludziom w depresji najbardziej brakuje.

Zobacz kołdry obciażeniowe


Dodaj komentarz


Należy pamiętać, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem