Jak radzić sobie z lękiem i atakami paniki?


kołdra obciążeniowa do walki z lękiem

Francuski filozof Michel de Montaigne już w XVI wieku pisał: „Nie wiem zgoła, przez jakie sprężyny działa w nas strach, ale to pewne, że jest to bardzo osobliwe uczucie, toż powiadają lekarze, iż nie istnieje żadne inne, które by bardziej wytrąciło nasz umysł z przyrodzonej równowagi”. No właśnie – zobacz, jak radzić sobie z lękiem i atakami paniki.

Strach a lęk

Terminy strach i lęk są bardzo często w mowie potocznej używane zamiennie. My także z tych terminów na potrzeby wpisu będziemy korzystać zamiennie. Jednak trzeba pamiętać, że badacze z zakresu psychologii rozróżniają strach od lęku. Strach dotyczy zjawisk racjonalnych (strach przed wypadkiem), natomiast lęk to pewien stan, w którym nie można wskazać konkretnego obiektu go budzącego. Lęk dotyczy sytuacji irracjonalnych i nie jest wywołany realnym zagrożeniem, a raczej negatywnym nastawieniem naszego umysłu do świata.

Strach – skąd się bierze?

Strach to uczucie towarzyszące człowiekowi od zawsze. Naturalne uczucie strachu to pewien sygnalizator zagrożenia. Pojawia się w sytuacjach realnego niebezpieczeństwa. Przygotowuje nas na spotkanie z nim. Wywołuje w organizmie wydzielanie różnych substancji. Wytwarzana adrenalina powoduje przyspieszone bicie serca, wzrost ciśnienia krwi, rozszerzenie oskrzeli, źrenic, napięcie mięśni – odruchy mające pomóc nam w ucieczce. Lęk z kolei objawia się jako stan oczekiwania na bliżej nieokreślone, nieprzyjemne doświadczenie. Lękowi towarzyszy uczucie niepokoju, napięcia i skrępowania. Nierzadko także wywołuje zaburzenia psychiczne (np. nerwice, psychozy czy depresje). Lek wywołuje w organizmie: pocenie się, napięcie mięśniowe, bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, mrowienie kończyn, problemy z oddychaniem, moczenie, zasłabnięcia bez utraty przytomności, biegunki. Uczucie lęku prowadzi także do obniżenia nastroju, spadku aktywności czy bezsenności. I choć, jak już wyżej uznaliśmy, będziemy używać tych słów w tekście zamiennie, to jednak nas interesuje bardziej problem lęku i sposób na to, jak sobie z nim poradzić.

Stałe uczucie lęku wpływa destrukcyjnie na nasz organizm, praktycznie paraliżując naszą aktywność. Strach może stać się pewnym wzorcem naszego działania. Człowiek, chcąc uniknąć tego uczucia, ogranicza się w swych działaniach, nie podejmując czynności ryzykownych. Boi się wyzwań jak ognia. W dłuższej perspektywie lęk uniemożliwia zarówno życie zawodowe, jak i rodzinne. Na szczęście można sobie z nim radzić nie tylko przy pomocy psychoterapii czy farmakologii.

Kołdra obciążeniowa – narzędzie do walki z lękiem

Już na wstępie warto zaznaczyć, że całkowite pokonanie lęku jest zadaniem bardzo trudnym i wymagającym wysiłku. Jak wskazują terapeuci, chodzi bardziej o jego akceptację, ponieważ nie da się go całkiem wyeliminować. Trzeba pamiętać, że nie zawsze jest to uczucie negatywne, ponieważ w sytuacjach niebezpiecznych może działać mobilizująco.

W terapiach dotyczących radzenia sobie z lękiem nacisk kładzie się na techniki medytacyjne i relaksacyjne. Dzięki nim można zredukować objawy lęku – takie jak choćby bezsenność. Pomocne w problemach z lękiem i zasypianiem mogą być kołdry obciążeniowe. Szczególnie sprawdzają się w przypadku objawów fizycznych wywołanych objawami paniki, kiedy percepcja własnego ciała i otoczenia jest ograniczona. Kołdra obciążeniowa wywiera przyjemny nacisk na ciało, co powoduje obniżenie poziomu kortyzolu (hormonu stresu) i sprzyja relaksowi. Zaczynamy odczuwać relaks, a umysł odzyskuje świadomość i dzięki temu w sposób naturalny możemy zmierzyć się z lękiem.

Zobacz kołdry obciażeniowe


Dodaj komentarz


Należy pamiętać, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem