Jak zachować spokój w kryzysowych sytuacjach?


jak zachować spokój

Sytuacje stresowe powodują bezradność i wzbudzają niepewność, które u wielu osób mogą się przerodzić nawet w panikę i strach. Są to na tyle negatywne emocje, że mogą nas całkowicie sparaliżować i stać się ciężarem uniemożliwiającym praktycznie jakąkolwiek aktywność – czy to zawodową, czy rodzinną. Większość ludzi nie umie sobie radzić z sytuacjami kryzysowymi. Chcieliby wrócić do stanu spokoju, ale negatywne myśli związane z problemem im to skutecznie utrudniają. Zobacz, jak zachować spokój i opanowanie w wyjątkowych sytuacjach.

Unikaj presji

Wysokie oczekiwania społeczne to zmora naszych czasów. Praktycznie na każdym z nas ciąży ogromna presja życia według pewnych wzorców, najczęściej wyznaczonych przez system ekonomiczny. Oczekujemy od dzieci dobrych ocen w szkole, nie zdając sobie sprawy, że takie oczekiwania mają destrukcyjny wpływ na ich zdrowie. Wielu ludziom coraz trudniej sobie radzić z oczekiwaniami społecznymi – zwłaszcza w okresie pandemii. Wiele rzeczy zostało wywróconych do góry nogami, a oczekuje się od nas, że będziemy dalej działać tak jak zawsze. Stawianie sobie wysokich wymagań i nierealnych celów to strategia życia, którą chcą nam narzucić media, ale nie ma ona nic wspólnego ze zdrowiem. Większość nie będzie w stanie ich nigdy zrealizować (w końcu w kapitalizmie wygrywa tylko jeden – vide: Google) i wpadnie w przygnębienie, co będzie najłagodniejszym skutkiem. Znacznie gorsze konsekwencje to depresja. Nie warto działać zgodnie z czyimiś oczekiwaniami. Dobrze zrezygnować z wielkich dzieł, obniżyć oczekiwania, wyznaczać sobie realistyczne cele. A co najistotniejsze, nie poddawać się presji społecznej. Nie dasz rady zrobić wszystkiego w życiu, więc skup się na rzeczach, które naprawdę dają Ci radość.

Samoakceptacja i samoświadomość

W życiu każdego człowieka zdarzają się sytuacje, nad którymi trudno zapanować. Sieją niepewność i pobudzają bezradność. Najczęściej staramy się negatywne uczucia wywołane problemem zdusić w sobie, ale to strategia, która może sytuację jeszcze bardziej pogorszyć. Lepiej je zaakceptować, niż pozwolić im sobą rządzić.

Skutecznym sposobem na radzenie sobie z sytuacjami stresowymi jest bardziej świadome porządkowanie myśli, obniżenie poziomu emocji i uspokojenie się. To można osiągnąć przy pomocy medytacji. Niezależnie od tego, czy stawiasz pierwsze kroki w medytacji, czy masz już doświadczenie w tym zakresie, medytacja może stać się doskonałym rytuałem, dzięki któremu w sytuacjach kryzysowych zachowasz spokój. Medytować możesz zarówno w domu, jak i w przerwach od pracy.

Idź do przodu!

Kiedy dręczy nas jakiś problem, to bardzo często zaniedbujemy podstawowe obowiązki lub czynności, które odpowiadają za nasze zdrowie. Nie śpimy wystarczająco długo, nadużywamy alkoholu czy niezdrowo się odżywiamy. Odpowiednia higiena życia jest szczególnie ważna w sytuacjach kryzysowych. Jej brak może tylko pogorszyć i tak już nie najlepszą sytuację. Bez względu na to, co się dzieje na świecie, Twoje potrzeby są najważniejsze. Ich realizacja to nierzadko warunek konieczny dla zachowania zdrowia psychicznego i fizycznego. Jeśli wykonywanie codziennych czynności sprawia Ci problem, to je precyzyjnie zaplanuj i przeznacz na nie nieco więcej czasu niż zwykle. Pozwól sobie także na chwilę relaksu pod kołdrą obciążeniową. To pozwoli Ci odpocząć i nabrać energii do działania.

Dbaj o siebie i bądź zdrów!

Zobacz kołdry obciażeniowe


Dodaj komentarz


Należy pamiętać, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem