Jak zmniejszyć napięcie wewnętrzne z pomocą kołdry obciążeniowej?


jak zmniejszyć napięcie

Brak wystarczającej dawki snu, ilość wypijanych kaw i napojów energetycznych w ciągu dnia, stresujące egzaminy i rozmowy zawodowe to czynniki, które powodują podwyższone napięcie emocjonalne. Nerwy i stres to współczesna codzienność. Coraz więcej ludzi cierpi przez te przypadłości cywilizacyjne. Większość z nich nie potrafi sobie z nimi radzić. Zresztą objawy, jakie powodują te czynniki, to sprawa bardzo indywidualna. Na jednych stres nie działa paraliżująco – potrafią oni działać pod silną presją. To cecha charakteru lub nabytych umiejętności. U nich stres nie demoluje organizmu. Inaczej jest w drugiej grupie. Obciążenie stresem prowadzi u niej do wielu schorzeń psychicznych i fizycznych.

Wewnętrzny niepokój – objawy?

Wewnętrzne napięcie emocjonalne najczęściej prowadzi do chronicznej bezsenności. Ludzie spięci nie potrafią szybko zasnąć, potrafią się kręcić w łóżku godzinami. Żadna strategia zasypiania nie jest w stanie przynieść im ulgi i pozwolić zasnąć. Niektórzy z powodu stresu są pozbawieni snu całkowicie. Ich noc bywa nie mniej męcząca niż praca zawodowa. Każdy z nas wie, jak fatalne jest nasze samopoczucie po nieprzespanej nocy.

Nadmierna nerwowość przechodząca w nerwicę to kolejna oznaka wewnętrznego niepokoju. Często towarzyszą mu różnego rodzaju objawy somatyczne, takie jak nadmierna potliwość, kołatanie serca czy podwyższony lub obniżony apetyt. Osoba nerwowa odczuwa ciągłą presję i jest nieustannie spięta, nie mogąc sobie pozwolić na odrobinę spokoju.

Niektórzy potrafią sobie z nadmierną nerwowością poradzić, inni zaś stają się jej więźniami. Objawia się to nie tylko niestandardowym zachowaniem, ale także widać to po wyglądzie, mimice twarzy i barwie głosu. Ludzie podenerwowani i rozdrażnieni tracą równowagę w najmniejszej i najprostszej sytuacji stresowej. Ich ciało natychmiast wysyła sygnały alarmowe do mózgu. Bóle pleców, bóle brzucha z towarzyszącą biegunką lub zaparciami, zaburzenia rytmu serca, szumy w uchu lub zwykłe bóle głowy to tylko niektóre objawy somatyczne nadmiernego zdenerwowania.

Niepokój i nadmierna nerwowość mają często także podłoże psychiczne. Nerwy pojawiają się już na długo przed zbliżającą się stresującą sytuacją. Jeśli wewnętrzne napięcie, strach i stres utrzymują się dłużej, to znaczy to, że mamy do czynienia z chorobą (hipoglikemia, niskie ciśnienie krwi, nadczynność tarczycy itp.).

Jak walczyć domowymi sposobami ze stresem?

Odpowiednia dieta to chyba najprostszy sposób na obniżenie wewnętrznego napięcia. Staraj się unikać napojów zawierających kofeinę i zakończ przygodę z tytoniem – to dwa kluczowe przykazania. Ponadto pij dużo wody, staraj się zasypiać dosyć wcześnie i śpij co najmniej 6-8 godzin. Istotne w higienie życia są także chwile relaksu w ciągu dnia. Wygospodaruj sobie każdego dnia chwilkę dla siebie.

Jak wynika z badań, nawet niewielkie ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych ma korzystny wpływ na nasze zdrowie. Pozwala obniżyć napięcie emocjonalne. Zamiast wpatrywać się w ekran smartfona czy oglądać kolejny odcinek serialu na Netfliksie, lepiej połóż się na kanapie (najlepiej pod kołdrą obciążeniową) i odpocznij. Możesz posłuchać muzyki relaksacyjnej czy poczytać książkę. Skutecznym sposobem są także ćwiczenia oddechowe. Krótka seria wdechów i wydechów powietrza nosem potrafi zdziałać cuda. Leżąc, pomyśl o czymś przyjemnym, skup się na czynnościach, które lubisz i sprawiają Ci radość.

Zbawienny wpływ mają też regularne zajęcia sportowe ułatwiające osiągnięcie równowagi psychicznej, co potwierdzają ludzie aktywni. Nawet mała codzienna dawka ruchu potrafi obniżyć znacznie napięcie.

Przy domowych sposobach na obniżenie wewnętrznego napięcia nie sposób wspomnieć o kołdrach obciążeniowych. Zostały one stworzone właśnie z myślą o osobach nadmiernie zestresowanych. Obciążenie, jakie wywołuje taka kołdra, pozwala Twojemu ciału szybciej wejść w fazę relaksu.

Zobacz kołdry obciażeniowe


Dodaj komentarz


Należy pamiętać, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem