Kołdra obciążeniowa – remedium na zimowy deficyt światła


Przychodzi zima, zmrok zapada szybciej, a dni stają się krótsze. Ograniczony dostęp do światła naturalnego wywołuje u nas uczucie rozbicia i przygnębienia. Sprawia, że brakuje nam energii, motywacji i radości życia. Zobacz, jak samemu radzić sobie z deficytem światła w zimie i jak wykorzystać w tym celu kołdrę obciążeniową.

Więcej ruchu i światła

W zimie nie tylko brakuje nam światła naturalnego, ale także ruchu. To wszystko powoduje, że poziom witaminy D w organizmie spada i ogranicza produkcję serotoniny (hormonu szczęścia). Wpadamy w zimową depresję. Zima pokazuje nam, jak bardzo dla sprawnego funkcjonowania organizmu potrzebne jest światło naturalne i aktywność ruchowa na świeżym powietrzu. Jeśli chcesz być przez cały ten okres w dobrej kondycji, to nie rezygnuj z ruchu na łonie natury. Nieważne, czy to będzie krótki spacer w południe po parku, czy dłuższa wyprawa po lesie. Każda aktywność, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, jest korzystna nie tylko dla głowy, ale także dla ciała. Nie przejmuj się tym, że na zewnątrz jest zimno – gdy wrócisz nawet zmarznięty, to zafundujesz sobie relaks w domowym zaciszu przy gorącej herbacie. Gwarantujemy, że po takim wysiłku na mrozie zaśniesz szybciej, a sen będzie długi i głęboki.

Zajmij się sobą

Zima to okres, w którym stajemy się nieco apatyczni. Trudniej nam się zmobilizować do pracy. To normalna sytuacja, więc nie warto na siłę z nią walczyć. Przecież nie musisz tryskać energią i być duszą towarzystwa przez cały rok. Zima to okres, w którym możemy sobie pozwolić na nieco więcej luzu. Warto w tym czasie zająć się sobą i zainwestować w siebie. Zmień perspektywę, zajmij się rzeczami, na które do tej pory nie było czasu. Zaplanuj sobie zajęcia na kilka tygodni do przodu i ciesz się życiem. Jednak jeśli chcesz odpocząć, to nie krępuj się – możesz codziennie oddawać się rozkoszy błogiego lenistwa. Połóż się pod kołdrą obciążeniową i relaksuj się do woli. Szybko dostrzeżesz, że Twoje samopoczucie się poprawia, a równowaga psychiczna powraca.

Zdrowa dieta

Zima to ograniczony dostęp do warzyw i owoców, a co za tym idzie – niezbędnych dla zdrowia witamin. Chcąc poprawić sobie humor w jesienne i zimowe wieczory, najchętniej sięgamy po przekąski i słodycze. To strategia o krótkim terminie ważności, bo o ile cukier może Cię na chwilę pobudzić, tak już po chwili jego stężenie zacznie spadać, a Ty będziesz zmęczony bardziej niż wcześniej. Nie oznacza to jednak, że musisz całkiem rezygnować z czekolady. Raczej należy się skupić na ogólnej diecie, tak aby zimą dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych mikroelementów i witamin. Zbilansowana dieta to podstawa dobrego samopoczucia zimą, kiedy spada aktywność ruchowa i zmniejsza się dopływ światła naturalnego. Nic tak przecież nie poprawia humoru zimą, jak kolacja z bliskimi lub znajomymi.

Zimowa hibernacja

Większość z nas z zazdrością spogląda na niedźwiedzie, które na czas zimy pogrążają się we śnie. Niepotrzebnie, bo choć nie możemy przespać całej zimy, to przecież możemy na sen w tym okresie przeznaczyć nieco więcej czasu niż latem. Sen ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, dlatego nigdy nie jest go za wiele. Zima to okres, kiedy możesz naprawdę dobrze wypocząć i nie zmarnuj tej okazji. Korzystając z kołdry obciążeniowej, masz szansę odpoczywać jeszcze wydajniej. Kołdra powoduje delikatny nacisk na ciało, który pozwala organizmowi doskonale wypocząć. Śpij pod kołdrą obciążeniową nie tylko w nocy, ale także w dzień. Dzięki temu szybciej się zregenerujesz, nabierzesz energii i na pewno będziesz cieszył się radością życia w tym jednak trudnym okresie roku.

Jeśli jeszcze nie masz kołdry obciążeniowej, to sprawdź naszą ofertę i wybierz odpowiednią kołdrę dla siebie!

Więcej przerw na relaks

Zima to okres sprzyjający dłuższej pracy, chociaż trudniej nam wtedy o motywację. Nie chce nam się szybko wracać do domu po pracy, a pogoda nie sprzyja wyjściom. Nie dość, że zostajemy dłużej w pracy, to więcej pracujemy w domu, a nawet więcej o niej myślimy. To destrukcyjne dla naszego zdrowia. Właśnie zimą powinniśmy mieć to na uwadze i pamiętać, że przerwy są drogocenne dla naszego zdrowia. Nie można nieustannie myśleć o pracy zawodowej. Organizmowi potrzebny jest relaks i odpoczynek. Popołudniowa drzemka pod kołdrą obciążeniową w domowym zaciszu to najlepsze lekarstwo na zimową depresję.

Sen a kreatywność

Optymalna równowaga pomiędzy pracą a relaksem (zabawą) dla naszego mózgu to rzecz decydująca o zachowaniu równowagi psychicznej. Wypoczęty mózg zwiększa kreatywność. Praktycznie każdy wie, że niewyspany pracownik oprócz tego, że jest nieefektywny, to na dodatek nie wykazuje się kreatywnością. Aby zwiększyć wydajność mózgu, należy mu zapewnić odpowiednią dawkę snu. We śnie zachodzą procesy myślowe, pojawiają się nowe pomysły. Nie bez przyczyny mówi się „prześpij się z tym problemem”. To znaczy, że pomysł może przyjść we śnie. Jeśli nawet nie, to znacznie łatwiej będzie nam go rozwiązać po przespanej nocy.

Sen poprawia efektywność

Choć zimą nasza wydajność spada, to możemy temu zaradzić w bardzo prosty sposób. Popołudniowa drzemka to dla naszego organizmu rzecz nie do przeceniania – zwłaszcza zimą. Nie potrzeba dużo. Wystarczy przysnąć na 20 minut w ciągu dnia. Dla mózgu ten krótki odpoczynek będzie zbawienny. Warto pamiętać, że im bardziej będziemy wypoczęci i zrelaksowani, tym większa będzie nasza produktywność.

Integralność sensoryczna

Zimą chyba każdy z nas doświadczył pewnego rozbicia emocjonalnego. Ciężko się skoncentrować, podzielność uwagi spada i zaczyna nam brakować pewnej wewnętrznej siły. Mamy coraz więcej problemów z organizacją pracy, nie zawsze idealnie układają nam się wtedy stosunki rodzinne. Słabiej angażujemy się towarzysko i rosną wahania nastroju. W psychologii te objawy określa się jako zaburzenia integracji sensorycznej. Zaradzić temu może optymalna ilość snu. Jego niedobór będzie tylko potęgował te objawy. Jeśli chcemy szybciej zasypiać i lepiej spać, warto skorzystać z jednego ze sprawdzonych sposobów w tym zakresie – na przykład z kołdry obciążeniowej. Kołdra tego typu pomaga znacznie poprawić jakość snu.

Sen poprawia relacje z bliskimi

Według badaczy brak silnych i głębokich relacji z innymi ludźmi jest równie szkodliwy, jak palenie 15 papierosów dziennie. Relacjom nie sprzyja także nadmierne korzystanie z wszechobecnych urządzeń elektronicznych, zwłaszcza smartfonów. Niektórzy posuwają się nawet do opinii, że telefony mogą być gorsze dla naszego zdrowia niż popularne używki. Komputery powodują zmęczenie mózgu, a to też nie sprzyja relacjom. Nasza aktywność towarzyska rośnie, kiedy jesteśmy wypoczęci i wyspani, dlatego dla dobra nie tylko naszego zdrowia, ale także relacji z rodziną i przyjaciółmi, powinniśmy spać regularnie po 6-9 godzin.

Sen sprzyja lepszej kondycji fizycznej

Eksperci już dawno odkryli, że sportowcy uzyskują lepsze wyniki, gdy mają dobry nastrój i śpią regularnie po dziesięć godzin. Dla regeneracji organizmu sen ma zbawienny wpływ. We śnie regenerują się mięśnie i mikrourazy będące efektem ciężkiego treningu wysiłkowego. Aby wzmocnić efekt, wszystkim osobom ciężko pracującym i profesjonalnie uprawiającym sport zaleca się także 40-minutową popołudniową drzemkę. Ta przyniesie nam nie tylko ukojenie nerwów, ale także doda energii.

 

Zobacz kołdry obciażeniowe


Dodaj komentarz


Należy pamiętać, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem