Jak krótkie chwile relaksu w ciągu dnia pod kołdra obciążeniową mogą poprawić nasze samopoczucie.


Pracujemy coraz więcej i intensywniej, a co za tym i idzie, jesteśmy bardziej przemęczeni. Mimo tego, cierpimy na bezsenność. Jednak wystarczy kilka przerw relaksu w ciągu dnia pod kołdrą obciążeniową, aby poczuć się lepiej, uspokoić i lepiej spać.

Polacy pracują coraz więcej

Z badań prowadzonych regularnie w ostatnich latach wynika, że Polacy należą do najbardziej zapracowanych nacji w Europie. Nieco bardziej zapracowani są od nas tylko mieszkańcy Grecji (265 dni), Islandii (253 dni) i Szwajcarii (250 dni). Na końcu listy znalazły się Dania (216 dni), Norwegia (222 dni) oraz Finlandia i Francja (po 227 dni). Pod względem średniej liczby godzin przepracowanych w ciągu tygodnia w 2018 r. Polacy zajęli 7 miejsce (z liczbą 41 godzin i 49 minut). Wyprzedzili nas tylko Islandczycy (44 godziny i 28 minut), Grecy (44 godziny i 10 minut), Szwajcarzy, (42 godziny i 55 minut), Austriacy (42 godziny i 34 minuty) i Brytyjczycy (42 godziny i 30 minut). W Polsce jest 12 dni wolnych na stałe od pracy. To pozwala nam być w górnej części stawki. Jeśli zaś chodzi o liczbę dni urlopu, to jesteśmy blisko średniej europejskiej. I choć pracujemy coraz więcej, to nadal jesteśmy daleko w tyle, jeśli chodzi o wydajność. Ilość nie przekłada się na efektywność. Ponadto pracownicy wskazują, że z roku na rok zwiększa się stres spowodowany pracą. 40% badanych określa swoją pracę jako stresującą, 29% respondentów twierdzi, że praca była dla nich bardzo zestresowana. 25% badanych określa swoją pracę jako największy czynnik stresu w ich życiu.

dane dotyczące stresu

Zdrowie psychiczne ma wpływ na wszystkich

Skutki życia w permanentnym stresie na nasze zdrowie psychiczne są ogromne i znane. Podwyższony poziom stresu ma wpływ na ciśnienie krwi, nasz przewód pokarmowy i układ krążenia. Prowadzi nie tylko do nadciśnienia, ale także zwiększa ryzyko chorób serca i udarów mózgu. Panuje powszechne przekonanie, że tylko osoby z zaburzeniami psychicznymi powinny troszczyć się o higienę psychiczną. Nic bardziej mylnego, każdy musi starać się zachować równowagę psychiczną. Tylko w ten sposób można wyeliminować ryzyko wielu chorób, poczuć się lepiej i mieć energię do pokonywania wyzwań życiowych. Zdrowie psychiczne to sine quo non nie tylko naszego dobrego samopoczucia, ale także wiary w siebie i wysokiej efektywności w pracy.

Jak wzmocnić nasze zdrowie psychiczne?

Poświęcając czas sobie możemy obniżyć poziom stresu. Warto na chwilę wyłączyć się kilka razy w ciągu dnia. Krótkie chwile relaksu mają drogocenny wpływ na naszą kreatywność i efektywność. Krótka przerwa w pracy pozwala chwilę odpocząć, wyciszyć się, aby potem powrócić z nową energią. Pracodawcy coraz częściej zdają sobie sprawę z tego faktu i pozwalają swoim pracownikom na ucięcie sobie krótkiej drzemki czy czas na relaks. Dobroczynny wpływ na naszą efektywność mają nie tylko długie przerwy od pracy (wakacje), ale także te krótkie.

Jeśli chcesz zmniejszyć poziom stresu w pracy, trzymaj się sprawdzonych zasad:

Organizacja – opracuj plan działania na tydzień i trzymaj się go. Załóż sobie realistyczne cele i zaplanuj określone godziny przerw i zajęć osobistych.

Odpoczynek umysłu – najlepszym remedium na stres są przerwy, spędź je z rodziną lub znajomymi.

Czas dla siebie – staraj się zawsze w ciągu dnia, najlepiej wieczorem, wygospodarować chwilę dla siebie – idź na spacer lub przeczytaj kilka stron książki.

Sen – staraj się regularnie kłaść spać i wysypiać. Jakość snu ma bezpośredni związek z efektywnością i kreatywnością.

Jak kołdra obciążeniowa pomaga zredukować stres?

Głęboki nacisk, jaki wywiera kołdra obciążeniowa, działa rozluźniająco na stawy, mięśnie i ścięgna. Zapewnia relaks psychiczny i fizyczny. Pozwala osiągnąć, tak konieczną w życiu prywatnym i zawodowym, równowagę psychiczną. Kołdry obciążeniowe sprzyjają uwalnianiu hormonu serotoniny przy jednoczesnym obniżeniu poziomu kortyzolu (tzw. hormonu stresu). Nacisk wywierany przez kołdrę gwarantuje poczucie spokoju i bezpieczeństwa. W rezultacie nasz organizm czuje się odprężony i zrelaksowany. Kołdra powoduje także uwalnianie hormonu snu – melatoniny, dzięki czemu zasypianie staje się łatwiejsze, a sen staje się spokojniejszy i głębszy.

Zobacz kołdry obciażeniowe


Dodaj komentarz


Należy pamiętać, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem