Jak temperatura w sypialni wpływa na jakość snu?


optymalna temperatura w sypialni

Sen, obok zbilansowanej diety, optymalnej ilości wody i aktywności fizycznej to jeden z kluczowych czynników pozwalających zachować dobrą kondycję psychiczną i fizyczną. Brak snu jest degradujący dla naszego zdrowia i może prowadzić do wielu schorzeń, dlatego warto się dobrze wysypiać. Najpierw trzeba zacząć jednak od zdiagnozowania przyczyn bezsenności. Jedną z powszechniejszych jest nieodpowiednia temperatura w sypialni. Sprawdź, jaka powinna być prawidłowa.

Optymalna temperatura w sypialni

Nieprawidłowa temperatura w sypialni może powodować problemy ze snem. Nie dość, że nie będziemy mogli szybko zasnąć, to jeszcze trudniej będzie nam osiągnąć fazę snu głębokiego, który jest kluczowym stanem dla prawidłowej regeneracji naszego organizmu. Dowiedziono, że utrzymanie stałej temperatury ciała pozwala na wydłużenie fazy snu głębokiego. Im jest ona dłuższa, tym lepsze mamy samopoczucie następnego dnia. Skutecznym sposobem na jej wydłużenie jest obniżenie nieco temperatury w sypialni. Jednak nie może ona być zbyt niska, ponieważ jeśli nam jest zimno, to zaczynamy się pocić. W konsekwencji zrzucamy kołdrę w czasie snu i marzniemy. Chłodna atmosfera ma szczególnie negatywny wpływ na nasze stawy. To sprawia, że temperatura w naszej sypialni musi być odpowiednia. Ale jaką przyjąć wartość? Tutaj zdania badaczy są podzielone. Niektórzy wskazują, że to kwestia indywidualna i nie da się przyjąć jednej dla wszystkich. Inni zaś upierają się, że niezależnie od wszystkiego, optymalna temperatura w sypialni powinna oscylować w przedziale 16-19ºC. Wyjątkiem są tutaj osoby starsze, które potrzebują nieco cieplejszych warunków do spania. Idealna temperatura dla nich to ok. 20ºC. Jeśli na zewnątrz jest zbyt chłodno, to nie wystarczy ciepła kołdra – organizm będzie oddawał nadmiar ciepła przez odsłonięte części ciała. Natomiast jeśli jest za ciepło, to złym rozwiązaniem jest całkowity brak okrycia. Zdecydowanie najlepsze warunki termiczne zapewniamy sobie, gdy oddychamy chłodnym powietrzem i jesteśmy okryci tak, by było nam ciepło.

Skutki spania w niewłaściwej temperaturze

Niewłaściwa temperatura w sypialni ma dużo poważniejsze konsekwencje dla naszego zdrowia, niż nam się wydaje. Wysoka temperatura utrudnia zasypianie i nie pozwala wejść w fazę snu głębokiego przez długi czas. Organizm koncentruje się na obniżeniu temperatury ciała i nie może zasnąć. Trudno mu się wtedy zregenerować, dlatego wstajemy niewyspani i bez energii. Zbyt wysokiej temperaturze towarzyszą często zmiany hormonalne – spada poziom melatoniny. O tym powinny pamiętać szczególnie osoby z nadciśnieniem. Ponadto niski poziom melatoniny nie sprzyja redukcji hormonu stresu – kortyzolu. Jego wysoki poziom może prowadzić do depresji i innych zaburzeń psychicznych. Zbyt wysoka temperatura wpływa na negatywnie na procesy termoregulacji, a to prowadzi do obniżenia odporności na infekcje.

Zbyt niska temperatura także nie wpływa korzystnie na jakość snu. Przyjmuje się, że wartość graniczna wynosi 12ºC, czyli 4 stopnie mniej od minimalnej. W niskiej temperaturze organizm walczy o przetrwanie, zamiast zasypiać – m.in. podnosi ciśnienie.

Jak stworzyć idealne środowisko do spania?

W klimatyzowanych pomieszczeniach termostat powinien być ustawiony na 18ºC przed pójściem spać. Jeśli nie mamy klimatyzacji, wystarczy, że dobrze przewietrzymy pokój, zanim się położymy. Warto także chronić sypialnię przed zbytnim nagrzaniem w słoneczne dni poprzez zamknięcie zasłon i ograniczenie dopływu promieni słonecznych w ciągu dnia.

Poza temperaturą warto także zadbać o odpowiednie przykrycie. Najlepsze będą kołdry uszyte z tkanin, które pochłaniają wilgoć i oddychają, a przez to są w stanie zapewniać nam stałą temperaturę przez całą noc. W tym zakresie dobrze sprawdzi się pościel z lnu oraz kołdry obciążeniowe, których pokrowce wykonane są ze 100% bawełny.

Spraw, aby w Twojej sypialni na czas snu zapanowała ciemność. Każdy dopływ światła będzie utrudniał szybkie zaśnięcie. Włączony telewizor także nie sprzyja zasypianiu. Niektórzy nie potrafią zasnąć w absolutnej ciszy i wolą słyszeć odgłosy dochodzące zza okna. Proponujemy jednak zamienić uliczny hałas na muzykę relaksacyjną.

Skutecznym sposobem na szybkie zaśnięcie jest przestrzeganie wieczornej rutyny na kilka godzin przed snem. Rozluźniony organizm i spokojny umysł sprawią, że szybko zaśniesz.

Badacze powszechnie wskazują, że zmorą są wszelkiego rodzaju elektroniczne zabawki, którymi bawimy się intensywnie przed snem. Zalecają, aby na godzinę przed snem odłożyć swojego smartfona. Zamiast tego warto oddać się medytacji, najlepiej leżąc pod kołdrą obciążeniową, która ma drogocenny wpływ na redukcję stresu. Kołdra pomaga odprężyć ciało i wyciszyć mózg, a to stan, który powinien nam pomóc szybko zasnąć.

Podsumowanie

Sen ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia, dlatego warto zrobić wszystko, aby podarować sobie jego odpowiednią dawkę. Jednym ze sposobów jest właśnie zapewnienie optymalnej temperatury w sypialni. Właściwą temperaturę odczujesz niemal natychmiast. Warto także pomyśleć o odpowiednio dobranej kołdrze. W przypadku kołder obciążeniowych warto stosować pokrowce przeznaczone do konkretnej pory roku. Na letnie gorące noce można polecić pościel z lnu, która przepuszcza powietrze i odprowadza wilgoć.

Zobacz kołdry obciażeniowe


Dodaj komentarz


Należy pamiętać, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem