Bezdech senny – podstępny wróg snu


 bezdech senny

Bezdech senny jest bardzo często niesłusznie lekceważony. Nieleczony może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i życia. Zobacz, jakie są przyczyny problemów z oddychaniem podczas snu i jak sobie z nimi radzić, aby uniknąć poważniejszych kłopotów.

Bezdech senny – co to jest?

Obturacyjny bezdech podczas snu to bardzo poważne zaburzenie, które polega na zapadaniu się górnych dróg oddechowych, przez co utrudniony jest przepływ powietrza do płuc i z powrotem. Jednak podczas przerw w oddychaniu przepona i inne mięśnie oddechowe pracują. Im większy bezdech i niedotlenie organizmu, tym praca przepony i brzucha staje się intensywniejsza. W ten sposób organizm walczy o tlen. Człowiek się budzi, zaczyna prawidłowo oddychać i za chwilę znowu zasypia. Jednak po jakimś czasie cały proces powraca, czyli człowiek zasypia, mięśnie słabną i znów pojawia się bezdech – wszystko zaczyna się od nowa.

Nocne objawy bezdechu to:

  • głośne chrapanie przeplatane bezdechami,
  • niespokojny sen przerywany wybudzeniem,
  • uczucie dławienia się w czasie snu,
  • suchość w jamie ustnej,
  • częste wybudzenia związane z koniecznością oddania moczu.

Do innych objawów bezdechu sennego można zaliczyć uczucie zmęczenia i niewyspania się, poranne bóle głowy, kłopoty z pamięcią i koncentracją, zasypianie w ciągu dnia czy pogorszenie nastroju.

Śmiertelna otyłość

Lekarze z roku na rok odnotowują coraz więcej przypadków tego zaburzenia. Wskazuje się, że jednym z czynników odpowiadających za wzrost zachorowań na bezdech senny jest otyłość. Około 80% osób z nadwagą cierpi na zaburzenia snu wywołane bezdechem. U 70% z nich bezdech senny przybiera najostrzejszą postać choroby. Bezdech senny dotyka aż 18 milionów mieszkańców USA, gdzie otyłość jest powszechnym problemem. Na rozwój choroby wpływa nagromadzenie tkanki tłuszczowej wokół szyi. Mięśnie kontrolujące górne drogi oddechowe rozluźniają się podczas snu. Spadek aktywności mięśni powoduje zmiękczenie podniebienia i zapadnięcie się języka, co prowadzi do zwężenia dróg oddechowych. U wielu osób to objawia się chrapaniem. Problem z oddychaniem pojawia się, gdy drogi są nadmiernie zwężone, co całkowicie je blokuje, powodując krótką przerwę w oddychaniu – bezdech senny. Osoby dotknięte bezdechem zwykle nie pamiętają chwil bez oddechu, a co za tym idzie, nie zdają sobie nawet sprawy z jego istnienia.

Diagnoza i leczenie

Bezdech senny jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia, dlatego musi być leczony. Zanim jednak do tego przystąpimy, trzeba go poprawnie zdiagnozować. Można go pomylić z innymi problemami oddechowymi. Najczęstszym objawem jest zwiększona senność w ciągu dnia. W łagodnej formie objawia się ona zasypianiem w ciągu dnia – podczas oglądania telewizji czy czytania książek. W ostrzejszej postaci może dochodzić do zasypiania w czasie jedzenia, pracy, a nawet jazdy autem. Przerwy w oddychaniu podczas snu powodują niedotlenienie całego organizmu i jego narządów. Kierowcy cierpiący na bezdech nierzadko wstają rano niewyspani, co sprawia, że w ciągu dnia mają problemy z koncentracją. Bezdech senny może ostatecznie prowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Przyśnięcie w czasie jazdy może skończyć się tragicznie. Powszechnie mówi się, że prowadzenie auta z nieleczonym bezdechem sennym może być tak samo niebezpieczne, jak prowadzenie pojazdu przez osobę pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Istnieją nawet badania, które wskazują, że bezdech senny może prowadzić do depresji i obniżenia libido. Osoby z bezdechem nie stoją jednak na straconej pozycji – istnieje kilka skutecznych sposobów leczenia tego zaburzenia. Jednym z podstawowych zaleceń w leczeniu bezdechu jest zmniejszenie wagi ciała i utrzymanie zdrowego BMI. Osoby dotknięte bezdechem powinny zatroszczyć się o właściwą higienę snu. Zaleca się spanie na boku, ponieważ bezdech pojawia się najczęściej w pozycji leżącej. W celu poprawy jakości snu zaleca się także zastosowanie kołder obciążeniowych. Dzięki naciskowi na ciało działają uspokajająco i antystresowo. Mają dobroczynny wpływ na pracę układu oddechowego. Nie zaleca się spożywania alkoholu przed snem. Warto także zrezygnować z palenia papierosów. Jednak za najskuteczniejszą metodę leczenia obturacyjnego bezdechu sennego uważa się wytwarzanie stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (aparat CPAP).

Podsumowanie

Nieleczony bezdech senny może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, m.in. do nadciśnienia, chorób serca, udarów, cukrzycy typu 2 i depresji. Pamiętajmy, że wczesne wykrycie zespołu bezdechu sennego i natychmiastowe rozpoczęcie terapii może zapobiec powikłaniom i pogorszeniu codziennej jakości życia.

Zobacz kołdry obciażeniowe


Dodaj komentarz


Należy pamiętać, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem