Jak błyskawicznie zasnąć? Tych sposobów na pewno nie próbowaliście!


Jak błyskawicznie zasnąć?
Czy istnieją skuteczne sposoby na zaśnięcie? W jaki sposób walczyć z bezsennością i ciągłym poczuciem zmęczenia? Oto kilka sprawdzonych metod na to, aby błyskawicznie zasnąć i przespać całą noc.

Problemy z zaśnięciem oraz brak odpowiedniej ilości odpoczynku w ciągu doby potrafi bardzo negatywnie wpłynąć na nasze codzienne funkcjonowanie oraz ogólny stan zdrowia. Zaburzenia rytmu dobowego mogą poważnie rozregulować nasz układ endokrynny i wpędzić nas w trudne do odwrócenia zaburzenia hormonalne. Brak zdrowego snu to także prosta droga do zmniejszenia wydajności i kreatywności, ale także takich przypadłości, jak depresja i nerwica. Na szczęście lata obserwacji problemu bezsenności pomogły wypracować kilka bardzo interesujących metod ułatwiających szybkie zasypianie.

Ćwiczenia oddechowe

Ten sposób na przywołanie senności opracował dr Andrew Weil, naukowiec z Uniwersytetu Harvarda. Metoda nazwana "4 - 7 - 8" pozwala na szybkie wyciszenie organizmu i relaks. Ta szczególna sekwencja dostarczania do mózgu tlenu stopniowo wprowadza go w stan czuwania. Ćwiczenie polega na tym, aby przez 4 sekundy wciągać powietrze do płuc przez nos, następnie zatrzymać je przez 7 sekund, po czym wypuszczać ustami przez 8 sekund. Taki rytuał należy powtórzyć 4 razy. W trakcie każdej z serii czubek języka należy trzymać przytknięty do podniebienia tuż za zębami.

Im mniej światła, tym lepiej

Dla naszych mózgów sprawa jest, nomen omen, jasna - światło to dzień, ciemność to noc, a noc to pora na spanie. Szczelnie zasłonięte okna to konieczność szczególnie w sytuacji, gdy mieszkacie w dużym mieście lub los nagrodził Was latarnią ulokowaną zaraz za oknem sypialni. Jednak to nie tylko światło wpadające do pokoju z zewnątrz ma znaczenie dla procesu zasypiania. W dobie elektroniki, gdy większość sprzętów posiada diody, które pozostają zapalone dzień i noc. Ograniczenie innych źródeł światła wzmacnia efekt ich świecenia, który może nawet przebijać przez powieki. Warto zadbać o to, aby tego typu sprzęty ukryć lub zasłonić świecące diody. Gdy nie jest to możliwe, dobrym rozwiązaniem może być spanie w specjalnej opasce na oczy.

Świeże powietrze i niższa temperatura

Duchota i tropikalna temperatura w sypialni zdecydowanie utrudnia nie tylko samo zaśnięcie, ale również podtrzymanie snu. Gdy organizm przegrzewa się, nasz układ nerwowy odczytuje to jako zagrożenie i wyrywa nas ze snu. Optymalna temperatura w sypialni to 18 - 20oC, szczególnie gdy lubicie spać pod grzejącą ciało kołdrą lub ciężkim kocem. Ogromne znaczenie dla zdrowego wypoczynku ma również jakość powietrza, jakim oddychamy. Odpowiednia ilość tlenu wpływa na prawidłową pracę mózgu, co ma znaczenie zarówno w trakcie snu, jak i nadchodzącego dnia. Dobrze wietrzony pokój i duża ilość świeżego powietrza znacznie poprawia jakość wypoczynku, czyniąc go bardziej efektywnym.

Nie patrz na zegar!

Ciągłe zerkanie na godzinę z pewnością nie pomaga w zaśnięciu. Odliczanie czasu, jaki pozostał do pobudki, może pomóc tylko w jednym - frustracji. Stresująca myśl o tym, że nasz okres wypoczynku kurczy się w szybkim tempie powoduje, że myśli koncentrują się wyobrażaniu sobie, jak będzie wyglądał kolejny dzień, gdy będziemy niewyspani i podwójnie zmęczeni. Często takie odliczanie minut kończy się znanym wielu ludziom efektem uśnięcia tuż przed budzikiem. Gdy aktualna godzina nie jest nam znana, wzbudza ona jedynie ciekawość, a nie poczucie straty i gonitwy za snem, który nie chce nadejść.

Gadżety do snu

Szybkie zaśnięcie można wspomóc odpowiednimi gadżetami. Oczywiście ich działanie na człowieka to sprawa bardzo indywidualna, ale warto wypróbować chociaż kilka z tych tricków - być może jeden prosty przedmiot rozwiąże Wasze problemy ze snem?

Metronom/taktomierz

Stukający w równym rytmie przyrząd dla muzyków pomaga wyrównać oddech, uspokoić tętno i wyciszyć umysł.

Kołdra obciążeniowa

Kołdry obciążeniowe dają efekt przebywania w kojącym uścisku lub objęciach. Zmniejszają ilość ruchów wykonywanych podczas snu i zwiększają poczucie uspokajającego bezpieczeństwa.

Projektor sufitowy

Co prawda są przeznaczone dla niemowlaków, ale ze słów wielu rodziców wynika, że wpatrywanie się w powoli zmieniające się obrazy na suficie potrafi uśpić dorosłego nawet szybciej, niż dziecko.

Lampa plazmowa

Bardzo popularne lampki stojące z pływającą w gęstej cieczy zawiesiną potrafią bardzo skutecznie uśpić, pomimo że stanowią źródło światła. Przyglądanie się leniwym ruchom plazmy uspokaja i szybko wycisza mózg.

Pogódźcie się przed snem

Mało co wpływa tak negatywnie na możliwość uśnięcia, jak porządna, niezakończona kłótnia z bliską osobą. Po ułożeniu się do snu i wyłączeniu większości bodźców zewnętrznych, umysł zacznie na wysokich obrotach analizować każde słowo i zarzut, które padły w trakcie sprzeczki oraz, jak to zazwyczaj bywa w takich sytuacjach, wymyślać riposty. Zdecydowanie lepiej poświęcić dłuższą chwilę na konstruktywną rozmowę zakańczająca chociaż tę jedną kłótnię, niż kłaść się do łóżka w nerwach i poczuciu oczekiwania na ciąg dalszy kolejnego dnia.

Sportowcy zasypiają szybciej

Zdrowy tryb życia, a przede wszystkim aktywność fizyczna, wpływają pozytywnie na czas, jaki jest potrzebny do zaśnięcia i utrzymania snu jak najdłużej. Przed położeniem się do łóżka warto delikatnie się zmęczyć i przy okazji dotlenić mózg. Do tego celu najlepsze będą takie ćwiczenia, jak joga, pilates, łagodna sesja na rowerku treningowym, bądź kilkanaście minut aktywności na stepperze. Wiele osób bardzo chwali też wieczorne wizyty na basenie.

Jak sami widzicie, problemy ze snem można rozwiązać w bardzo łatwy i szybki sposób. Oczywiście nie każda z tych metod zadziała równie skutecznie na różnych ludzi, jednak zdecydowanie warto wypróbować każdą z nich, aby znaleźć ten sposób, który pozwoli w spokoju usnąć właśnie Tobie.

Zobacz kołdry obciażeniowe


Dodaj komentarz


Należy pamiętać, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem