Skuteczna medytacja przed snem


medytacja przed snem

Stres to problem społeczny XXI wieku. Przyczynia się nie tylko do powstawania wielu chorób, ale także obniża jakość życia i utrudnia zasypianie. Jednym ze skutecznych sposobów radzenia sobie z nim jest medytacja. Pozytywnie wpływa na utrzymanie równowagi psychicznej i fizycznej organizmu. Zobacz, jak wykorzystać techniki medytacyjne i relaksacyjne w problemach z bezsennością.

Medytacja w teorii i praktyce

Medytacja to jedna z najlepszych metod na wyciszenie się, odstresowanie i wejście w stan relaksu. Niektórzy wskazują, że to najlepsze narzędzie do odbudowania własnego organizmu. Coś w tym musi być, skoro medytacja zyskała w ostatnim czasie taką popularność na całym świecie. Techniki medytacyjne i relaksacyjne wykorzystują nie tylko sportowcy, aktorzy czy politycy, ale także wszyscy, którzy muszą się zmagać ze stresem na co dzień. Dzięki tym metodom można nie tylko lepiej zapanować nad sobą, ale także znacznie poprawić jakość odpoczynku i snu. Medytacja, mówiąc w skrócie, pozwala się wyciszyć i pomyśleć pozytywnie o przyszłości. Medytacja nie wymaga ogromnej wiedzy ani specjalnej atmosfery – praktycznie każdy może w domowym zaciszu oddać się praktykom medytacyjnym. Początkującym adeptom medytacji, którzy chcieliby poprawić jakość snu, można polecić trzy podstawowe techniki:

Przesiewanie myśli – spróbuj spojrzeć na życie z dystansu. Postaw się w roli widza i zacznij obserwować swój umysł i swoje myśli. Wyłącz świadome myślenie, a mimowolnych myśli, które się pojawią w czasie medytacji, nie oceniaj ani nie analizuj. Po prostu oglądaj je po kolei na spokojnie i akceptuj, nawet jeśli jest to trudne. Po pewnym czasie przeglądania myśli będzie ich mniej, a odstępy pomiędzy kolejnymi będą coraz dłuższe i dłuższe, aż w końcu pojawi się cisza. Zobaczysz, że ta pustka jest zbawienna dla Twojego organizmu. To miejsce na nowe myśli. To właśnie swego rodzaju oczyszczenie mózgu i przygotowanie go do snu. Wynika to z faktu, że o wiele łatwiej zasnąć, kiedy nasz umysł jest spokojny i nieobciążony żadnymi myślami. Do korzyści wynikających z odsiewania myśli należy zaliczyć spokój, poczucie wewnętrznego ładu, spokojny sen, oczyszczenie umysłu i zrobienie miejsca na nowe przeżycia – to skuteczny sposób na zwiększenie kreatywności.

Dystrybucja dobra - staraj się pomyśleć, że dysponujesz dużymi zasobami dobra i możesz je dowolnie rozdysponować. Skup się na trzech elementach w tym zakresie: pragnienie szczęścia, pragnienie poczucia miłości do siebie, pragnienie miłości do tego, co na zewnątrz. W pierwszej kolejności przydziel te wartości sobie – przecież Twoje zdrowie i samopoczucie jest najważniejsze. Ty masz prawo do szczęścia jak każdy inny. Nie powinno ono zależeć od jakości życia, solidności wykonywanych obowiązków czy relacji z bliskimi. Nawet jeśli trudno Ci się do tego przyznać, to przecież potrzebujesz tych wartości, aby utrzymać równowagę psychiczną. Następnie pomyśl o bliskich osobach, z którymi chciałbyś się tymi dobrami podzielić. Kolejnymi na liście mogą być osoby, których nie znasz osobiście, ale które lubisz. Następnie pomyśli o osobach Ci obojętnych. Na samym końcu pomyśl o osobach, z którymi się nie zgadzasz lub nie dogadujesz – odczuwasz wobec nich negatywną energię. Gdy dotrzesz do tego punktu, to zobaczysz, że dzięki medytacji osoby nielubiane zaczną budzić Twoją sympatię. Wśród korzyści należy wymienić: rozluźnienie, szczęście, pozytywne uczucia, empatię, spadek napięcia związanego z negatywnymi relacjami, wybaczenie.

Skanowanie ciała  - stres nie tylko zaburza równowagę psychiczną, ale także powoduje wiele innych objawów fizjologicznych (produkcję kortyzolu i adrenaliny), które mobilizują organizm do walki lub ucieczki. Ich zneutralizowanie to konieczna rzecz do osiągnięcia stanu spokoju i wyciszenia. W tym pomocna jest medytacja. Postaraj się pomyśleć o każdym fragmecie swojego ciała. Choć to niecodzienne zalecenie, to jednak wystarczy skupić się na konkretnej części ciała, aby odczuć jego wewnętrzne napięcie. Cała sztuka w tym przypadku polega na uchwyceniu odczuć swojego ciała, a nie skupianiu się na przeanalizowanych przez umysł wnioskach. Następnie postaraj się poczuć swoje ciała czysto fizycznie. Przy pomocy technik medytacyjnych można zmienić swoje odczucia. W stresujących chwilach postaraj się wyobrazić, jak spokój przenika organizm, a mięśnie się rozluźniają. Wynika to z faktu, że ciało jest dosyć posłuszne i słucha się swoich myśli. Wszelkie dolegliwości bólowe to sygnały, że dzieje się z nim coś niedobrego. Wsłuchaj się w jego potrzeby i staraj się dostarczyć mu to, czego potrzebuje (np. snu).

Zobacz kołdry obciażeniowe


Dodaj komentarz


Należy pamiętać, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem