Jak zwiększyć swoją produktywność w ciągu dnia?


Jak zwiększyć swoją produktywność przez cały dzień?

Czasami zastanawiamy się nad tym, dlaczego już w połowie dnia zaczyna nam brakować energii. Oczywiście część osób uznaje, że powodem tego stanu jest przepracowanie, przemęczenie lub nadmiar obowiązków, które trzeba wykonać. Prawdą jest jednak to, że częstym powodem jest niewłaściwa higiena snu. Wciąż wiele osób zapomina o tym, jak ważna jest regeneracja organizmu i w jaki sposób należy o nią zadbać.

Odpoczynek ciała

Właściwe zagospodarowanie czasu wolnego pozwala na odpoczynek całego organizmu. Nasze ciało każdego dnia wykonuje masę pracy – również fizycznej. W ostatnim roku bardzo popularna stała się praca w domu, jednak nawet pozorne „siedzenie przy komputerze” wymaga dużego wysiłku. Mięśnie odpowiedzialne za postawę po całym dniu są wyjątkowo zmęczone. Co istotniejsze, siedząca postawa nie sprzyja naszemu zdrowiu. Już po kilku dniach mogą pojawić się bóle w kręgosłupie, opuchnięte kostki u nóg, ale również skurcze. Kręgosłup zaczyna doskwierać, ponieważ przez dłuższy czas pozostajemy w tej samej pozycji. Dwa ostatnie objawy spowodowane są brakiem prawidłowego krążenia krwi w organizmie.
Odpoczynek ciała kojarzony jest ze snem, jednak prawdą jest, że można sobie pomagać już w trakcie dnia. Regularne przerwy w pracy na kilka ćwiczeń czy wykonanie paru zadań domowych to również forma dbania o ciało.

Odpoczynek umysłu

Konieczność czytania dokumentów i wypełniania zadań związanych z pracą w zaciszu domowym dla wielu osób stała się codziennością. Niestety, przyzwyczajeni do tego, że wracamy do domu, by odpoczywać, mamy trudności ze skupieniem się. Koncentrację można poprawić za pomocą ćwiczeń, ale równie pomocna jest joga. Warto wprowadzić do swojej codzienności rutynę, ponieważ to za jej pomocą uda się przyzwyczaić organizm do tego, by w określonych godzinach skupienie było najwyższe. Tutaj świetnie sprawdza się określenie godzin, w których nasza produktywność jest na najwyższym poziomie. Dla jednych to kilka godzin po wstaniu z łóżka, podczas gdy wiele osób uwielbia pracować wieczorami, a nawet w nocy, ponieważ znacznie łatwiej jest się skoncentrować na zadaniach w cichym środowisku.
Odpoczynek umysłu to nie tylko oczyszczenie przestrzeni z przedmiotów związanych z pracą, ale także przełączenie organizmu na tryb relaksu. Warto wygospodarować miejsce do pracy z dala od sypialni czy pomieszczenia, które przeznaczamy na odpoczynek. Po wykonaniu obowiązków warto wprowadzić ćwiczenia relaksacyjne, wyjść na spacer, pomedytować. Pozwoli to z jednej strony na oddzielenie spraw zawodowych od prywatnych, z drugiej na zachowanie równowagi umysłu.

Popraw swój komfort snu

Sen to nie tylko sposób na odpoczynek. Jego odpowiednia jakość wpływa na naszą produktywność przez cały dzień. Wyeliminuj nieregularne pory chodzenia spać, wprowadź rutynę, która pozwoli na wyciszenie się przed pójściem do łóżka. Zadbaj o właściwą temperaturę w sypialni, ponieważ przewietrzone wnętrze ułatwia zasypianie. Każde przebudzenie obniża jakość odpoczynku, tym samym zmniejszając produktywność w trakcie dnia. Brak poczucia bezpieczeństwa połączony z przegrzaniem lub wyziębieniem ciała to najczęstsze powody przerywania nocnej regeneracji. Często kładziemy się spać zmęczeni i równie zmęczeni wstajemy. Ciągłe poczucie niewyspania prowadzi do obniżenia produktywności, pogorszenia się nastroju, a nawet mogą pojawić się objawy depresji.

Jak poprawić jakość snu?

Czy istnieje złoty środek, który pozwala na podniesienie jakości snu? Kołdra obciążeniowa! To przepis na zdrowy odpoczynek każdego dnia. Jej ciężar jest dopasowany do wagi i wzrostu użytkownika, dzięki czemu powoduje przyjemne otulenie, jednocześnie zapewniając poczucie bezpieczeństwa i właściwą temperaturę ciała. Podświadome każdy z nas potrzebuje tego, by zapewnić sobie odpowiednią jakość snu. Po przebudzeniu można zadbać o pobudzenie do działania za pomocą zimnej maski na twarz, która nie tylko przyspieszy krążenie, ale pozytywnie wpłynie na samopoczucie. Wiele osób po wyłączeniu budzika zrywa się z łóżka, podczas gdy warto poświęcić kilka minut na zaplanowanie całego dnia i zlikwidowanie opuchlizny, która mogła pojawić się w trakcie nocy. Można to uczynić np. za pomocą zimnego okładu.

Zobacz kołdry obciażeniowe


Dodaj komentarz


Należy pamiętać, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem