Nawyki przed snem - wprowadź te 5 czynności przed snem (i w trakcie), a poczujesz różnicę!


Nawyki przed snem

Zastanawiacie się, skąd biorą się u Was problemy z zaśnięciem lub notorycznie budzicie się zmęczeni i niewyspani? Być może macie nieprawidłowe nawyki przed snem. Przeczytajcie, jakie rytuały warto wprowadzić, aby wreszcie zacząć się wysypiać!

Na szczęście w wielu przypadkach problemy z zasypianiem wynikają z niewłaściwych przyzwyczajeń lub nieprawidłowego przygotowania pomieszczenia i miejsca do spania. Czemu na szczęście? Ponieważ zwyczaje łatwo zmienić! Oto 5 nawyków, które powinniście wprowadzić przed snem, aby odczuć różnice w czasie potrzebnym do zaśnięcia, jak i w samopoczuciu zaraz po przebudzeniu.

Trzymaj się stałej pory snu

Rada ta może przypominać fragment poradnika dla rodziców niemowląt, jednak jest jak najbardziej aktualna również w przypadku starszych dzieci, młodzieży i dorosłych. Ludzki organizm sterowany jest naturalnym zegarem biologicznym, który podpowiada między innymi to, kiedy następuje pora na odpoczynek i sen. O ile nie pracujecie w systemie zmianowym lub w porze nocnej, starajcie się zawsze kłaść do łóżka w okolicy tej samej godziny. Nawet jeśli początkowo nie będziecie mogli od razu zasnąć o wybranej porze, nie poddawajcie się – organizm będzie potrzebował prawdopodobnie co najmniej kilku dni, aby przyzwyczaić się do takiego trybu funkcjonowania. Po niedługim czasie senność powinna zacząć przychodzić sama, nawet bez wspomagaczy, takich jak melisa, melatonina, czy kubek ciepłego mleka przed pójściem spać. Stała pora kładzenia się do łóżka ma jeszcze jedną zaletę – pomaga lepiej rozplanować dzień i wprowadzić stabilizację w sposobie funkcjonowania.

Stwórz warunki do zdrowego snu

W jakich warunkach śpi się najlepiej? Oto kilka najważniejszych z nich:

  • wygodny materac - zbyt twardy może powodować bóle stawów i mięśni. Zbyt miękkie wypełnienie również nie działa na nas korzystnie, przede wszystkim ze względu na kręgosłup, który wygina się we wszystkie możliwe strony, co powoduje wyrywające ze snu bóle, a w rezultacie również skrzywienia.
  • świeże powietrze – duża ilość tlenu i świeżego powietrza przede wszystkim pomaga w utrzymaniu snu, ale również zdecydowanie ułatwia zaśnięcie. 
  • ciemność – o wiele lepiej śpi się, gdy źródła światła w miejscu wypoczynku są ograniczone do minimum. Gdy przez powieki prześwieca jasna łuna, mózg otrzymuje sygnał, że nadeszła pora aktywności. Wtedy pojawia się problem z przejściem w fazę głębokiego snu, a często po prostu budzimy się.
  • otocz się dodatkami zapewniającymi zdrowy sen – należą do nich takie rzeczy, jak na przykład tykający rytmicznie zegar, kołdra grawitacyjna, poduszka ortopedyczna, czy też zwykłe zatyczki do uszu.

Nie przejadaj się

Lekarze od lat powtarzają, że ostatni posiłek danego dnia nie powinien być ciężki i obfity. Ciało nie potrzebuje w trakcie snu zbyt wiele energii, zatem nie ma sensu jej dostarczać. Powoduje to nie tylko odkładanie zbędnej tkanki tłuszczowej i tycie, ale również problemy z zaśnięciem. Bardzo często zbyt pełny żołądek i intensywne trawienie powodują częste wybudzanie się, a nawet dolegliwości bólowe ze strony układu trawiennego związane z leżeniem na brzuchu. Proces trawienia wymaga energii, a aby dostarczyć ją do żołądka, organizm musi zwiększyć ilość krwi dostarczanej do tego organu. Z tym z kolei wiąże się podwyższone tętno, które zdecydowanie nie ułatwia zaśnięcia. Kolejnym problemem, który powstaje, gdy kładziemy się spać z przepełnionym żołądkiem, jest ucisk na przeponę. Zapewne zauważyliście, że po przejedzeniu dość często zaczynacie dyszeć? To właśnie wynik wypełnienia przestrzeni tuż pod mięśniem odpowiedzialnym za oddechy.

Wprowadź aktywność fizyczną

Uprawianie sportu w ciągu dnia, jak i niedługo przed położeniem się do łóżka, ma zaskakująco duży wpływ na to, jakiej jakości będzie Wasz sen oraz jak krótko będzie trwał proces zasypiania. Lepsze ukrwienie oznacza też skuteczniejsze natlenowanie komórek i mózgu. Uprawianie sportu jest też sposobem na wyciszenie i uspokojenie się w sytuacji, gdy często trafiacie pod wpływ stresu. Również ogólny stan zdrowia fizycznego wpływa na to, jak śpimy. Prawidłowa waga, którą o wiele łatwiej utrzymać dzięki regularnej aktywności fizycznej, jest źródłem lepszego samopoczucia, również w trakcie snu.

Unikaj surfowania po internecie

Przeglądanie internetu, w szczególności platform społecznościowych, może wydawać się dobrym sposobem na wprowadzenie się w stan senności i wyciszenie. Niestety nic bardziej mylnego. Pułapką w tym przypadku są chociażby odnośniki, które rozbudzają naszą ciekawość i powodują, że coraz bardziej toniemy w czeluściach internetu. Z tym związane jest zjawisko tak zwanego chaosu informacyjnego. Powstaje on w naszych głowach, czy dostarczamy naszemu mózgowi zbyt wiele nowych obrazów i danych, pochodzących np. ze zdjęć, grafik i tekstów. Dodatkowo możemy w ten sposób wpędzić się w uporczywą gonitwę myśli - wystarczy że różne oglądane przez nas informacje przywołają zbyt wiele skojarzeń.


Wprowadzenie opisanych nawyków zdecydowanie polepszy jakość snu oraz zapobiegnie wybudzaniu się w ciągu nocy. Nie są to czynności wyjątkowo wymagające, są też wyjątkowo łatwe do wprowadzenia i stosowania. Warto wypróbować je wszystkie, ponieważ sen to jedna z najważniejszych czynności, jaką wykonujemy w ciągu dnia.

Zobacz kołdry obciażeniowe


Dodaj komentarz


Należy pamiętać, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem