Kołdra obciążeniowa (inaczej kołdra sensoryczna) jest stosowana u osób chorych na autyzm, ADHD, zespół Downa, a także u osób cierpiących na zaburzenia lękowe, depresję czy bezsenność. Poniżej przedstawiamy 5 zalet wynikających ze stosowania kołdry obciążeniowej:
1. Pomaga przy bezsenności
Propriocepcja to zmysł, który odpowiada za orientacje. Dzięki propriocepcji wiemy, w jakim ułożeniu jest nasze ciało, nie korzystając ze zmysłu wzroku. Receptory znajdujące się w ścięgnach, mięśniach i stawach, przekazują tę informację bezpośrednio do mózgu. Kołdry obciążeniowe zwiększają tę świadomość (poprzez delikatny ucisk działają na układ proprioceptywny). Konsekwencją czego jest wzmożona produkcja serotoniny i melatoniny (hormonu snu), a to przekłada się na łatwość zasypiania.
2. Redukuje stres
Kołdra obciążeniowa Balance wypełniona jest kulkami ze stali nierdzewnej, które są zamocowane nieruchomo w kilku komorach. Odpowiedni ciężar kołdry obciążeniowej powinien wynosić około 10% masy naszego ciała. Poszewki do kołdry wykonane są z połączenia pluszu, welwetu lub bawełny. Kołdra we właściwy sposób uciska ciało, co daje uczucie otulenia, a to z kolei wpływa bezpośrednio na poczucie bezpieczeństwa i redukcję stresu.
3. Zmniejsza uczucie lęku i niepokoju
Kołdra obciążeniowa, poprzez stymulację propriocepcji wpływa na pobudzenie autonomiczne. Tym samym zmniejsza fizyczne objawy lęku, takie jak przyśpieszone tętno. W 2020 r. redaktorzy miesięcznika Journal of Clinical Sleep Medicine opublikowali badanie, w którym wzięło udział 120 osób. Niektórzy otrzymali lekkie kołdry, inni obciążone. Po miesiącu stosowania kołdry badani zgodnie przyznali, że ich lęki i niepokoje w ciągu dnia,
znacznie się zmniejszyły.
4. Wpływa na zmianę postrzegania przewlekłego bólu
W 2021 r. w czasopiśmie The Journal of Pain pojawiło się badanie dotyczące wpływu kołdry obciążeniowej na chroniczny ból. Naukowcy z UC San Diego udowodnili, że kołdry sensoryczne nie tyle wpływają na sam ból, co na jego postrzeganie. Przez tydzień 94 badanych, spało pod lekką lub obciążoną kołdrą - ci z uczestników, którzy mieli kołdrę obciążeniową, zgodnie przyznali, że doświadczyli znacznej ulgi psychicznej.
5. Zmniejsza nadpobudliwość psychoruchową (ADHD)
ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej) jest zaburzeniem neurorozwojowym. Objawia się głównie poprzez brak koncentracji i nadpobudliwość. Może zostać zdiagnozowane między 3 a 6 rokiem życia. Osoby dotknięte tą chorobą są impulsywne, co przekłada się na życie społeczne. Większość z nich cierpi również na bezsenność. Kołdra obciążeniowa, która rozluźnia układ nerwowy, pomaga zredukować stres i sprzyja wydzielaniu się hormonów szczęścia i snu (serotoniny, melatoniny), pomaga osobom chorym na ADHD zasnąć. W 2014 r. redaktorzy miesięcznika The American Journal of Occupational Therapy opublikowali badanie, w którym naukowcy użyli kamizelek obciążeniowych. Wynik pokazał, że osoby chorujące na ADHD, wykazywały się mniejszą ruchliwością i rzadszym opuszczaniem miejsc.
Dodaj komentarz